Dworek Koćmierzów

Dworek Koćmierzów leży w prawobrzeżnej części Sandomierza przy ul. Koćmierzów 33. To nieduży, uroczy budynek wybudowany w 1930r. Pierwsza przebudowa Dworku miała miejsce w roku 2004, a po powodzi w 2010 roku przeszedł on gruntowny remont i kolejne modyfikacje budowlane.

Początki działalności Dworku jako placówki kulturalnej sięgają 2005 roku. Świetlica powstała z myślą o potrzebach mieszkańców Koćmierzowa – dawnej wsi, a obecnie dzielnicy Sandomierza – i w założeniu zorientowana jest na organizowanie wydarzeń i aktywności kulturalnych.

W listopadzie 2015 roku obiekt został przejęty przez Sandomierskie Centrum Kultury, które kontynuuje działalność i misję świetlicy oraz konsekwentnie poszerza ofertę o nowe, ciekawe i różnorodne formuły uczestnictwa w kulturze, skierowane do każdej chętnej grupy wiekowej.

Funkcjonująca tu świetlica jest obiektem dobrze wyposażonym w: mini-biblioteczkę, stanowiska komputerowe oraz gry świetlicowe i rekreacyjne. Przy budynku znajduje się ocieniony zielenią plac zabaw i teren do gry w koszykówkę. O związku Dworku z lokalną historią symbolicznie przypomina stojąca nieopodal figurka Matki Boskiej.

Cele i wartości, jakie przyświecają działalności świetlicy Dworek Koćmierzów to przede wszystkim kształtowanie i rozwijanie zainteresowań, krzewienie patriotyzmu i kultywowanie idei małej ojczyzny, propagowanie czytelnictwa, aktywne spędzanie czasu wolnego(szczególnie podczas wakacji i ferii zimowych), międzypokoleniowa integracja społeczności lokalnej oraz pielęgnowanie rodzimych tradycji i obyczajowości. Służyć temu mają rozmaite wydarzenia, zajęcia i spotkania okolicznościowe, jak choćby święcenie pokarmów wielkanocnych, wigilia, kolędowanie, przygotowywanie potraw, stroików, wianków, itp. Tak więc rytm życia świetlicy wyznacza rytm wydarzeń i świąt kalendarzowych. To istotny element naszej tożsamości i poczucia wspólnotowości. Dworek Koćmierzów sukcesywnie staje się miejscem przechowywania pamiątek przeszłości, przestrzenią ekspozycyjną, lokalnym i integrującym miejscem wymiany doznań kulturalnych.

W aktualnej ofercie Dworku Koćmierzów znajdują się:
– zajęcia plastyczne i rękodzieło
– zajęcia kulinarne dla dzieci i dorosłych
– Szklarnia Społeczna

Ponadto świetlica oferuje wynajem pomieszczeń wraz z pełnym wyposażeniem na organizację uroczystości rodzinnych, spotkań okolicznościowych, szkoleń, pokazów, wykładów i prelekcji.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do włączenia się w życie i działalność tego wyjątkowego miejsca!

Godziny otwarcia

  • poniedziałek – piątek: 11.00 – 19.00

Zapraszamy również do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku

powrót do góry