Zaproszenie: Wernisaż wystawy „Technika mokrego kolodionu” Piotra Radeckiego
ZaproszenieSerdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pt. „Technika mokrego kolodionu” autorstwa Piotra Radeckiego. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 9 marca 2024, o godzinie 17.00 w Sali Wystawowej w Ratuszu. Wstęp wolny.
Wystawę będzie można oglądać do 13.04.2024.
Kurator wystawy: Piotr Kusal
***O AUTORZE***
PIOTR RADECKI – urodzony w 1982 r. Mieszka w Stalowej Woli. Od kilkunastu lat pracuje w Studio Fotograficznym. Członek Stalowowolskiego Koła Fotograficznego KADR. Fotografia to jego pasja oraz sposób na życie. Odskocznią od pracy zawodowej jest fotografia analogowa oraz wielkoformatowa, której stara się poświęcić każdą wolną chwilę. Jego projekty koncentrują się na portretach oraz aktach.
Od kilku lat zajmuje się jedną ze szlachetnych technik fotograficznych, jaką jest mokry kolodion. Na dzień dzisiejszy to jest jego „konik” – technika, której oddaje cały swój wolny czas.
Galeria ze zdjęciami wykonanymi tą techniką: https://www.instagram.com/piotrek_radecki/
Facebook: Piotrek Radecki – Ambrotypy
***O METODZIE***
Mokry kolodion to XIX-wieczny proces fotograficzny opracowany przez Fredericka Scotta Archera w 1851r. Jego pozytywową odmianą jest ambrotypią.
Jest to technika fotograficzna polegająca na naświetleniu w aparacie fotograficznym szklanej płyty pokrytej warstwą kolodionu w wyniku czego, po wywołaniu, powstawał na niej obraz negatywowy.
Jak sama nazwa wskazuje, proces ten jest procesem mokrym, co oznacza, że od pokrycia podłoża warstwą światłoczułą, poprzez wykonanie zdjęcia, aż do wywołania i utrwalenia obrazu warstwa emulsji fotograficznej musi być mokra. Wraz z wysychaniem traci ona światłoczułość i zdjęcie będzie stracone gdy wyschnie przed wywołaniem i utrwaleniem. Cecha ta powoduje, że do pracy w terenie niezbędna jest przenośna ciemnia.
W procesie tym fotograf samodzielnie, ręcznie przygotowuje materiał światłoczuły: płytę szklaną po dokładnym oczyszczeniu oblewa się kolodium jodowanym po czym po stężeniu wierzchniej warstwy kolodium zanurza się płytę w roztworze azotanu srebra, w wyniku czego następuje uczulenie warstwy kolodium. Tak przygotowaną płytę należy umieścić w aparacie wielkoformatowym i wykonać zdjęcie .Po wykonaniu zdjęcia ,płytę wywołuje się i następnie utrwala w utrwalaczu. Po wyschnięciu zdjęcia w celu zabezpieczenia go używa się werniksu.