Aktualności< Powrót

ZAPROSZENIE: Wernisaż wystawy poplenerowej pt. „Z artystyczną wizytą w Małym Rzymie” 08.09.2023

Zaproszenie

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy Państwa na wernisaż wystawy poplenerowej pt. „Z artystyczną wizytą w Małym Rzymie”, który odbędzie się 8 września, w czwartek, o godz. 17:00. Jest to wystawa niebagatelna, ponieważ powstanie w ramach XIII Międzynarodowego Pleneru Plastycznego. Serdecznie zapraszamy do Sali Ekspozycyjnej w Ratuszu, aby podziwiać powstałe prace.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Silesia Tak Art z Tychów.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marcin Marzec, burmistrz miasta Sandomierz.

Wstęp wolny!

***

Stowarzyszenie Silesia Tak Art zostało zarejestrowane w dniu 22 lutego 2013 roku przez 23 przyjaciół, będących jednocześnie twórcami i animatorami kultury. Osoby te znają się i utrzymują ze sobą kontakt od dawna. Niektóre z nich poznały się ponad ćwierć wieku temu. Potrzeba wspólnego tworzenia, oraz przebywania w przyjaznym środowisku twórczym miała decydujący wpływ na powstanie organizacji. Wcześniej, jako nieformalna grupa spotykali się w wolnym czasie na plenerach organizowanych przy współpracy z Polskim Radiem w Katowicach, oraz z Archidiecezją Katowicką. Stworzone przez nich dzieła trafiały wtedy w całości do rąk tych instytucji, które przekazywały je w większości na cele charytatywne. Prace były licytowane przez Polskie Radio w Katowicach podczas aukcji organizowanych na rzecz Śląskich Fundacji, takich jak „Iskierka” i „Ulica”, a także dla wspomożenia ofiar powodzi w Bieruniu w 2010 roku, oraz na leczenie 1,5 rocznej Izy, która ucierpiała w pożarze kamienicy w czerwcu 2011 roku w Świętochłowicach. Wartość wylicytowanych prac przekroczyła blisko 30 tysięcy złotych.

Większość z blisko 35 członków stowarzyszenia, stanowią malarze. Pasją pozostałych twórców jest grafika, rysunek oraz fotografia.

Stowarzyszenie od momentu powstania każdego roku organizuje plenery plastyczne, w których biorą udział przede wszystkim członkowie Silesia Tak Art. Do tej pory w latach 2013 – 2023 Zarząd Silesia Tak Art zorganizował 24 plenery plastyczne, w tym 12 o charakterze międzynarodowym. W tym okresie miało miejsce blisko 100 wystaw zbiorowych prac twórców i sympatyków Silesia Tak Art., m.in. na terenie: Katowic, Tychów, Raciborza, Wodzisławia Śląskiego, Korbielowa, Dąbrowy Górniczej, Bartkowej, Dobrej, Gródka nad Dunajcem, Zakopanego, Olsztyna, Kazimierza Dolnego, Polańczyka, Myczkowa, Rudzińca, Koszalina, Mielna, Chłopów i Wrocławia. Większość powstałych podczas plenerów prac została podarowana przez naszych twórców na rzecz hospicjów, fundacji i stowarzyszeń, w tym dla: Hospicjum „CORDIS” w Katowicach, Hospicjum im.Św.Kaliksta I w Tychach, Podkarpackie Hospicjum w Rzeszowie, Fundacji „Uśmiech Dzieciom” w Katowicach, Stowarzyszenia „Dar Serca” w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszenia Inicjatywa Tyska, Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Tychach. a także dla Stowarzyszeń Amazonek w Częstochowie i w Sosnowcu oraz na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasi twórcy uczestniczą w przeglądach sztuki i w konkursach plastycznych, gdzie zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia.

Za działalność charytatywną stowarzyszenie Silesia Tak Art otrzymało wiele podziękowań w formie listów gratulacyjnych oraz statuetkę „Anioła Dobroci” od Prezesa Stowarzyszenia „Dar Serca” za działalność charytatywną na rzecz dzieci w Dąbrowie Górniczej. Nasze przedsięwzięcia kulturalne często są obejmowane honorowymi patronatami przez burmistrzów, starostów czy wójtów, a nasi animatorzy kultury wielokrotnie w ramach wolontariatu prowadzą warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych.

Prezes Stowarzyszenia Małgorzata Szala w październiku 2019 roku otrzymała „Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego”, przyznawane osobom, które szczególnie przyczyniają się do aktywizacji i rozwoju działań w tym wypadku kulturalnych na obszarze województwa śląskiego.

Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest organizacją pożytku publicznego, a utrzymuje się przede wszystkim ze składek członkowskich.

wystawa poplenerowa 08.09.2023

powrót do góry
  • kwiecień

    • wtorek16
      • Brak wydarzeń