Aktualności< Powrót

Zaproszenie: „Terra Sigillata – Porcelana Antyku?” – wykład w Zamku Królewskim w Sandomierzu

Zaproszenie

Terra Sigillata – Porcelana Antyku?” – wykład w Zamku Królewskim w Sandomierzu

W imieniu Muzeum Zamkowego w Sandomierzu przekazujemy zapraszenie na wykład zatytułowany: „Terra Sigillata – Porcelana Antyku?”, który wygłosi dr Andrzej Przychodni. Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie czasowej zatytułowanej „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich”, którą można oglądać w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu do 15 maja 2024 r. Po wykładzie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Wydarzenie odbędzie się 22 marca 2024 r. (piątek) o godz. 17.00 w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

***
Głównym założeniem tej wystawy jest upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i archeologii ze szczególnym uwzględnieniem okresu początków naszej ery, oraz podkreślenie znaczenia wpływu jaki wywarło Cesarstwo Rzymskie na tereny dzisiejszej Polski, a także ukazanie ziem polskich przez pryzmat tzw. rzymskich importów.

Wystawa ma również na celu przybliżenie ogólnoeuropejskiej historii oraz pokazanie europejskiego wymiaru dziedzictwa materialnego i historii regionu świętokrzyskiego. Autorem koncepcji wystawy i jej kuratorem jest dr Wojciech Rajpold – adiunkt w Dziale Archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Na wystawie zaprezentowane zostały obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, a także ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Łącznie na ekspozycji znalazło się kilkaset artefaktów w tym między innymi: naczynia terra sigillata, rzymskie miecze oraz brązowe i srebrne ozdoby, naszyjniki z bursztynu i szkła, posążek Bachusa, zabytki z grobów książęcych w Giebułtowie i Sandomierzu – Krakówce, a także wiele innych artefaktów świadczących o silnym oddziaływaniu i wpływach rzymskich na ziemie polskie.

Wystawa została objęta patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego.

Patronat medialny nad wystawą sprawują: Polska Agencja Prasowa, TVP Historia, Archeologia Żywa, Odkrywca, Magazyn Historyczny Mówią Wieki, Gazeta Wyborcza, Gość Niedzielny, TVP3 Kielce, Polskie Radio Kielce, Radio Leliwa, Radio Rekord, Echo Dnia, Tygodnik Nadwiślański wraz portalem tyna.info.pl, STV.INFO, Lokalna TV, iTV Wisła.

powrót do góry
  • kwiecień

    • wtorek16
      • Brak wydarzeń