Aktualności< Powrót

Zaproszenie: Koncert Kapeli Hanki Wójciak /23.03.2024

Zaproszenie

Sandomierskie Centrum Kultury oraz pan Marcin Marzec – burmistrz miasta Sandomierza serdecznie zapraszają na koncert Kapeli Hanki Wójciak, który odbędzie się w ramach Biesiady Wielkanocnej w dniu 23. marca 2024 roku o godz. 19.00 w Hali Widowiskowo
– Sportowej MOSiR w Sandomierzu.

Wstęp wolny! Gorąco zapraszamy!

O KAPELI:
Kapela Hanki Wójciak – polski zespół trip-folkowy. Tworzy i gra muzykę z pogranicza ethno, world music i piosenki autorskiej. Założony w Krakowie w 2010 roku przez Hankę Wójciak –  góralkę z Zakopanego, wokalistkę i pieśniarkę, współautorkę muzyki oraz autorkę tekstów. Hanka Wójciak jest laureatką m.in. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej, Studenckiego Festiwalu Piosenki, Festiwalu Twórczości Korowód oraz Rock & Chanson Festival.

W Radiu Kraków prowadzi autorską audycję muzyczną „Dobry wieczór u Hanki Wójciak”. W kompozycjach KAPELI słychać polskie motywy ludowe, połamane rytmy, biały śpiew oraz wokalne improwizacje w rejestrze gwizdkowym. To muzyka bliska ziemi, dynamiczna, pulsująca i taneczna, chwilami nawet tripowa.

Teksty Hanki opisują współczesny świat, ale zawarte w nich archaizmy oraz słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary dodają jej piosenkom ludyczności i baśniowości.
Kapela Hanki Wójciak wydała dwie płyty: „Znachorka” (2014) oraz „Zasłona” (2017).

W 2022 roku Hanka Wójciak została uhonorowana nagrodą Miasta Zakopane „Siła korzeni” – przyznawaną za osiągnięcia w szerzeniu kultury i szczególną dbałość o materialne oraz niematerialne dziedzictwo kulturowe regionu tatrzańskiego, przekazywane kolejnym pokoleniom.

Przykładowe recenzje:

To poważna, dramatyczna propozycja tekstowo-muzyczna, oparta w uczciwy sposób na góralszczyźnie – alternatywnie do tatrzańskiej cepelii w sosie tatro-polo.
Materiał wybuchowy, pełen kipiącej emocji. Zostawia łzy i ciarki na plecach.

Muniek Staszczyk, T-Love

Jest taka jak na okładkowym zdjęciu płyty „Znachorka” – lekko uśmiechnięta, kryjąca w sobie tajemnicę. Liryczna, ale wybuchowa. Góralski temperament jest u niej tylko punktem wyjścia do własnej artystycznej drogi.

Piotr Metz, Dziennikarz muzyczny

powrót do góry