Aktualności< Powrót

Zapowiedź: Wernisaż wystawy fotograficznej Piotra Kusala pt. „Czarno-biała fotografia Sandomierza” /24.02.2024

Sala Ekspozycyjna Ratusza
Kiedy 24 luty sobota
Gdzie Sala Ekspozycyjna w Ratuszu

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pt. „Czarno-biała fotografia Sandomierza”, której autorem jest Piotr Kusal. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 24 lutego 2024r., o godz. 17:00 w Sali Ekspozycyjnej sandomierskiego Ratusza.

Piotr Kusal jest od wielu lat pasjonatem starej, czarno-białej fotografii Sandomierza. Założył grupę na portalu Facebook, w której publikowane są historyczne fotografie związane z miastem i mieszkańcami naszego miasta. Grupa skupia ponad 2800 członków i opublikowano w niej dotychczas kilka tysięcy zdjęć.

Zrealizował w przestrzeni miasta kilka wystaw dotyczących starych zdjęć. Oprócz zbierania fotografii realizuje filmy dokumentalne, w których najstarsi sandomierzanie opowiadają o dawnych czasach i życiu w Sandomierzu.

Obecna wystawa „Czarno-biała fotografia Sandomierza” w Ratuszu jest autorskim pomysłem Piotra Kusala. Osobiście zaprojektował i wykonał każdy element ekspozycji, zgromadził eksponaty, tworząc wyjątkowe nowe miejsce w przestrzeni naszego miasta.

Wystawa składa się z dwóch części – ekspozycji stałej i ekspozycji zmiennej. Ekspozycja stała pokazuje historię techniki fotografii (powiększalniki, kuwety, suszarki gilotyny, koreksy, stół retuszerski) i historię aparatów (zgromadzono około 100 aparatów, od mieszkowych, przez skrzynkowe, po lustrzanki i polaroidy). Znajdziemy tam symboliczne sandomierskie kino ze starymi fotelami, projektorem i szyldem,  w którym wyświetlane są czarno-białe filmy z Sandomierzem.

Ekspozycję zmienną stanowić będą tematyczne wystawy fotografii Sandomierza. Pierwszym tematem, który został opracowany na otwarcie wystawy, są „Zakłady fotograficzne w Sandomierzu”. Możemy na podstawie zdjęć prześledzić historię siedmiu sandomierskich fotografów, którzy posiadali zakłady fotograficzne: Jan Leon Kołecki, Franciszek Mańkiewicz, Lucjan Kolasiński,  Marian Kossowski, Edward Bryła, Wojciech Walczyna, Henryka Pieklik.

Organizatorzy:
Sandomierskie Centrum Kultury
Marcin Marzec – burmistrz miasta Sandomierz
Urząd Miasta w Sandomierzu

Sponsorzy:
Starostwo Powiatowe w Sandomierzu
Marcin Piwnik – starosta sandomierski
Grupa PBI
Przemysław Bokwa – prezes PBI
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Sandomierzu
Rafał Binięda – prezes PEC

Darczyńcy:
Janusz Baran
Rafał Biernicki
Andrzej Karwat
Piotr Kiełbasa
Piotr Kusal
Paweł Lamparski
Elżbieta Malinowska
Paweł Pieklik
Zbigniew Puchała
Piotr Radecki
Ewa Sierokosz
Elżbieta Ukraińska
Wojciech Walczyna

powrót do góry