Aktualności< Powrót

Zapowiedź: Nowa wystawa w Podziemnej Trasie Turystycznej w Sandomierzu

Podziemna Trasa Turystyczna

Sandomierskie Centrum Kultury – Centrum Informacji Turystycznej w Sandomierzu przygotowało wystawę fotograficzną pt. „Na ratunek Sandomierzowi”. Odnajdziecie ją Państwo w „Komorze z Portalem”.

Pomysłodawczynią wystawy jest Anna Jeżowska. Wykonawcą jest Marcin Cebula.

Ze wzgórzami sandomierskimi wiąże się wiele historii, które często decydowały o losach całego miasta. Skałą osadową wzgórz jest less, dzięki któremu rozwinęło się tutaj rolnictwo. Jego właściwości pozwoliły na drążenie podziemnych magazynów i składów kupieckich. Takie piwnice były szczególne przydatne w czasie gdy Sandomierz stał się ważnym ośrodkiem handlowym. Less jednak, przy dużym nawilgoceniu, traci stabilność, dlatego wielokrotnie dochodziło do katastrof, a w ubiegłym wieku w latach 60. groziło nawet zapadnięcie się miasta.

Chcieliśmy opowiedzieć tę historię, pokazać miejsca z osuwiskami, jak wyglądał Sandomierz podczas ratunku i tworzenia Podziemnej Trasy Turystycznej. Będą mieli zatem Państwo niezwykłą okazję zobaczyć szereg rzadkich, z czego wiele dotąd niepublikowanych zdjęć, ukazujących ważny moment w historii miasta Sandomierza. Tego nie można przegapić!

Wystawę tworzą zdjęcia archiwalne z: Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, Fundacji Archeologii Fotografii, Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, prywatnych zbiorów Elżbiety Ukraińskiej oraz Ewy Sierokosz.

W projekcie zastosowano hartowane superbezbarwne szkło Pilkington Optiwhite™ T przekazane przez Pilkington w Polsce, NSG Group.

Serdecznie zapraszamy!

powrót do góry