Aktualności< Powrót

Wyniki konkursu „Biżuteryjna forma życia krzemienia pasiastego – w stronę korzeni i ziemi”

Wystawa

W sobotę, 14 września o godz. 18:00 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt. „Biżuteryjna forma życia krzemienia pasiastego – w stronę korzeni i ziemi” oraz wernisaż wystawy prac konkursowych. Spotkanie otworzył burmistrz Sandomierza, pan Paweł Niedźwiedź, dodatkowo zebrani wysłuchali interesującego wykładu pani Renaty Grzybuły z Muzeum Zamkowego w Sandomierzu na temat zbiorów biżuterii z krzemienia pasiastego, jakie znajdują się w Muzeum; prelekcja także opowiadała o warsztatach złotniczych.

Dzień wcześniej, 13 września 2024, jury złożone z mistrzów w swoim fachu i znawców krzemienia pasiastego, to jest: Cezarego Łutowicza, Ryszardy Paralusz-Krzesimowskiej oraz prof. Andrzeja Szadkowskiego, w toku obrad wyłoniło trzy najlepsze prace oraz dodatkowo przyznało wyróżnienia dla kilku prac. Nie był to łatwy wybór, ponieważ łącznie wpłynęło 31 unikatowych wyrobów jubilerskich, a każdy z nich prezentował inną, osobistą interpretację tematu konkursu i wykonanie.

Prace zgłosili jubilerzy i złotnicy z terenu całej Polski, m.in. z Katowic, Krakowa, Wrocławia, Dąbrowy, Mikołowa, Warszawy, Łodzi, Mińska Mazowieckiego, Konstantynowa Łódzkiego czy Torunia. Wśród autorów są zarówno artyści z doświadczeniem, jak i adepci sztuki jubilerskiej z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Znajdziemy formy oparte na klasycznych konceptach, jak i tych mniej oczywistych.

Wszyscy jednak wspaniale i trafnie nawiązali do tematu konkursu: do powrotu do korzeni, w stronę ziemi. Najważniejsze tworzywo – krzemień pasiasty, możemy podziwiać w jego biżuteryjnej formie życia w szklanych gablotach umieszczonych w Sali Ekspozycyjnej Ratusza. Tam znajduje się również ekran, na których wyświetla się film – kompilacja wszystkich nadesłanych nagrań, które stanowią zapis całego procesu twórczego.

Zwycięzcami w konkursie zostali:
I. miejsce: Michał Fatyga za pracę „Broszka nadszarpnięta zębem”
II miejsce: Martyna Muszyńska za „Raw Material”
III. miejsce: Agata Tkaczyńska-Turbińska za „Piaski czasu”

Wyróżnienia otrzymali:
I. Magdalena Maślerz za „Kiedy życie daje ci krzemień bez pasków”
II. Maria Kowalska za „Konary”
III. Ewa Komenda-Ziąbek oraz Grzegorz Nalepa za „Neolithia”

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim artystom, którzy wzięli udział w konkursie:

– Joanna Muzyka (Joanna Muzyka Studio)

– Olga i Przemysław Zielińscy

– Aleksander Kremiec (Pracownia „Zapotoczna-Design”)

– Katarzyna Gemborys

– Michał Fatyga

– Wojciech Zalewski

– Ewa Komenda-Ziąbek i Grzegorz Nalepa (Stacja Badawcza OUTSIDER ART)

– Agata Tkaczyńska-Turbińska (Tkaczyńska Studio Agata Tkaczyńska-Turbińska)

– Magdalena Maślerz (Magdalena Maślerz Szkoła Złotnictwa)

– Ewa Effenberg-Kaja

– Aleksandra Skrobot (Skrobot Design)

– Tytus Olszak

– Maria Matras

– Paulina Matosek

– Justyna Anioł

– uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Pankiewicza w Katowicach: Julia Bagniak, Emilia Zimna Maria Kowalska Zuzanna Węgrzyk Liliana Tomaszkiewicz Kamila Zając Jakub Głogowski Katarzyna Szczygieł Jakub Szczygieł Natalia Bandoła Emilia Kubiniak,

za udział w wydarzeniu, za zachwyt i poruszenie, jakie wywołały Państwa dzieła i za chwile głębszej refleksji nad sztuką, pięknem oraz procesem twórczym.

Gratulacje!

 

***
Wystawa prac jest dostępna dla zwiedzających do 6 października 2024.

powrót do góry