Aktualności< Powrót

Wernisaż wystawy „Napędzani Wisłą”

Zaproszenie
Kiedy 23 maj czwartek
Gdzie Iluzjon Art Cafe

Serdecznie zapraszamy Państwa na wernisaż wystawy pt. „Napędzani Wisłą”, poświęconej polskiej królowej rzek. Autorami zdjęć są członkowie partnerstwa Napędzani Wisłą oraz sandomierscy pasjonaci fotografii: Tomasz Chmiel, Krzysztof Pitra, Robert Korga, Marek Juszczyk, Julian Baska, Stanisław Baska, Wioletta Kozłowska i Marek Bażant.

Wydarzenie odbędzie się 23 maja 2024 o 17:00 w Iluzjon Art Cafe! Wystawę można zwiedzać do 31.07.2024.

Kurator wystawy: Piotr Kusal

Wstęp wolny!

 

***
O RZECE

Oto Wisła – rzeka, która zawsze przyciągała ludzi, dawała pokarm, była szlakiem komunikacyjnym. W swej historii odegrała istotną rolę, zarówno w dziejach Polski, jak i Sandomierza. Po jej wodach sunęły: szkuty, dubasy, komięgi, tratwy, baty później barki, statki pasażerskie – Wisła żyła. Po jej wodach płynęły różnorodne dobra, które budowały bogactwo i potęgę Rzeczpospolitej. Ludzie, którzy pracowali i żyli na Wiśle: flisacy, tworzyli własną tradycję, kulturę i styl życia.

Po latach zastoju i zapomnienia znów budzi ona zainteresowanie, coraz więcej osób chce spędzać czas na rzecznych falach i brzegach. Obecnie przeżywa renesans zainteresowania; widać coraz więcej łodzi, kajaków, pontonów, ale również fotografów, malarzy i zwykłych turystów.

PARTNERSTWO „NAPĘDZANI WISŁĄ”
Pomysł na „Napędzanych Wisłą” narodził się jesienią 2016r., a dzięki Lokalnym Partnerstwom PAWF stał się faktem już w 2017 r. Dziś „Napędzani…” to grupa ponad 30 pasjonatów urzeczonych niezwykłością rzeki, jej przyrodą i historią, dla których inspiracją jest wiedza i mądrość tych, co na jej falach żyli i pracowali. Członkowie w swoich działaniach nawiązują do tradycji flisaków – ludzi rzek. Zarówno dla nich, jak i dla „Napędzanych…”, dewizą było/jest stwierdzenie: „To my mamy przystosować się do rzeki, a nie rzeka do nas.”.

„Napędzani…” propagują patriotyzm, dbają o czystość Wisły, organizują warsztaty tradycyjnego szkutnictwa, integrują ludzi i środowiska. Wisła, pośród jej mielizn, wysp i łach, uczy nas pokory, współpracy i wzajemnego szacunku, czyni nas przyjaciółmi.

Po 8 latach działalności są dziś wśród nas mieszkańcy Podkarpacia i Świętokrzyskiego, ale też Warszawy i Śląska, zarówno panie, jak i panowie. Zaczęliśmy od jednej fundacyjnej pychówki „SMYK”, a dziś pod flagą „Napędzanych…” pływa kilkanaście tradycyjnych drewnianych łodzi. Można je zobaczyć na całej długości rzeki, aż po Gdańsk, ale też na Sanie, Nidzie, Pilicy i innych.

Dzisiaj prezentujemy Państwu małą cząstkę z naszego i naszych przyjaciół fotograficznego dorobku. Pierwotnie zdjęcia zaprezentowano w 2023r. podczas Sandomierskich Wianków Flisackich, dziś po raz drugi zostaną pokazane jako wystawa czasowa w przestrzeni wystawienniczej Iluzjon Art Cafe.

Zapraszamy – popatrzcie na rzekę naszymi oczami.

Plakat do wernisażu wystawy "Napędzani Wisłą"
powrót do góry
 • czerwiec

  • poniedziałek17
   • Brak wydarzeń

 • czerwiec

  • piątek21
   • Miejsce: Bulwar im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Sandomierzu

    Sandomierskie Wianki Flisackie 2024

  • sobota22
   • Miejsce: Bulwar im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Sandomierzu

    Sandomierskie Wianki Flisackie 2024

   • Miejsce: Bulwar im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sandomierzu

    Konkurs artystyczny „Rodzinnie nad Wisłę”

  • niedziela23
   • Miejsce: Bulwar im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Sandomierzu

    Sandomierskie Wianki Flisackie 2024

   • Miejsce: Katolicki Dom Kultury Świętego Józefa w Sandomierzu

    Spektakl pt. „Ambasador”

 • lipiec