Aktualności< Powrót

Wernisaż wystawy „Na papierze”

Zaproszenie
Kiedy 14 czerwiec piątek
Gdzie Sala Ekspozycyjna w Ratuszu

Szanowni Państwo,

bardzo serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Instytutu Sztuk Projektowych PANS w Przemyślu pt. „Na papierze”, który odbędzie się w piątek, 14 czerwca 2024 . Wydarzenie rozpocznie się o godz.18.00 w Sali Ekspozycyjnej Ratusza.

Autorzy prac: Juliusz Bachta, Tadeusz Błoński, Marta Bochenek-Bartnicka, Damian Borowiak, Sebastian Bundyra, Elżbieta Cieszyńska, Anna Kałamarz-Kucz, Piotr Kisiel, Tadeusz Nuckowski, Andrzej Rułka, Marta Trojanowska.

Wstęp wolny!

Wystawa dostępna do 07.07.2024.

Kurator wystawy: Piotr Kusal


***O WYSTAWIE***

Na papierze”
Wystawa Instytutu Sztuk Projektowych PANS w Przemyślu

Papier jest często początkiem pracy twórczej. Jest nie tylko notatnikiem gromadzącym szkice i rysunki, ale także obszarem poszukiwań oraz eksperymentów.

Wystawa prac na papierze wykładowców Instytutu Sztuk Projektowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu to wydarzenie, które gromadzi dzieła twórców-wykładowców tego Instytutu. Prezentowane prace ukazują różnorodność podejść i technik stosowanych przez autorów, którzy na co dzień dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami. Wystawa stanowi doskonałą okazję do poznania twórczości wykładowców, którzy są nie tylko nauczycielami, ale również aktywnymi artystami. Ukazuje ona szeroki wachlarz technik stosowanych przez uczestników wystawy, co odzwierciedla ich indywidualne podejście do sztuki.

Wystawa ta to nie tylko prezentacja talentów i umiejętności, ale również ważne wydarzenie edukacyjne i kulturalne. Dzięki niej zarówno studenci, jak i szeroka publiczność, mogą zanurzyć się w świecie sztuki, odkrywając bogactwo i różnorodność twórczości artystów-pedagogów. Każdy z nich wnosi do wystawy swoje unikalne spojrzenie na sztukę, co razem tworzy spójną, a jednocześnie różnorodną ekspozycję.

***O Instytucie***

Instytut Sztuk Projektowych PANS w Przemyślu to dwa kierunki: Architektura Wnętrz
i Projektowanie Graficzne. Wykładowcy tych kierunków to zarówno doświadczeni profesorowie, jak i młodzi wykładowcy, dobrze przygotowani do pracy z adeptami kierunków projektowych. Dizajn, projektowanie zgodne z zasadami UX i UI, grafika 2D i 3D, a także animacja klasyczna i komputerowa, praca ze skanerem i drukarką 3D oraz profesjonalne sesje fotograficzne, to tylko część bogatej oferty Instytutu, możliwa do realizacji dzięki znakomitej, nowoczesnej bazie dydaktycznej. W Instytucie panuje świetna, artystyczna atmosfera połączona z wysokim poziomem nauczania.

***O AUTORACH***

Juliusz Bachta

Urodzony w 1993 roku w Rzeszowie. Ukończył w 2013 roku Technikum nr 7 w Krośnie na kierunku Technik cyfrowych procesów graficznych. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu – dyplom licencjacki obroniony z wyróżnieniem w 2016 roku na kierunku projektowanie graficzne. Studia magisterskie ukończone w 2018 roku na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku sztuki wizualne, o specjalności grafika projektowa i warsztatowa. Zdobył praktyczne doświadczenie pracując m.in. w agencji kreatywnej, studiu brandingowym oraz realizując projekty jako freelancer. Na swoim koncie ma zrealizowane liczne projekty dla przedsiębiorstw oraz instytucji kultury. W pracy koncentruje się na szerokim projektowaniu graficznym, z doświadczeniem w brandingu, systemach identyfikacji wizualnej, składzie publikacji, projektowaniu opakowań, digital designie oraz fotografii. 

Udział w wystawie „Staged Design Award + Show” w Dreźnie, Niemcy (2016). Wystawa „Sztuka Zaprojektowana” w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, oddziału MNZP w Przemyślu (2017). Wyróżnienie w Konkursie im. Jerzego Panka za Najlepszy Dyplom Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego (2018). Główna nagroda w konkursie „Wzorowe Podkarpackie” za projekt identyfikacji wizualnej Gminy Frysztak (2018). Indywidualna wystawa fotografii w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu, promująca publikację wydawnictwa „Bazylika Archikatedralna w Przemyślu” (2019). Udział w wystawie w Dżakarcie, prezentującej wyróżnione projekty logo z okazji 65-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Indonezją, w konkursie organizowanym przez Ambasadę RP w Dżakarcie i Ambasadę Indonezji w Warszawie (2020). Współautor identyfikacji wizualnej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej (2021). Współorganizator wydarzenia „Sensownie o dizajnie”, cyklu spotkań dla projektantów w Rzeszowie (20202021).

Tadeusz Błoński

Urodzony 27.10.1947 w Przemyślu. Ukończył LSP w Jarosławiu. Studia w ASP w Krakowie, Wydział Form Przemysłowych. Dyplom pod kier. prof. Zbigniewa Chudzikiewicza w 1972 r. W latach 1972–1973 pracował w Pracowniach Konserwacji Dzieł Sztuki w Krakowie. W latach 1973–2012 był profesorem na Wydziale Sztuk Uniwersytetu Technicznego w Koszycach (Słowacja), prowadził Atelier Design Produkt na studiach bakalarskich oraz autorskie Design Studio na studiach magisterskich. Był członkiem Rady Szkół Wyższych Słowacji, gdzie reprezentował Wydział Sztuk TU.

W latach 2007–2019 pracował na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od roku 2014 jest profesorem w PANS Przemyśl. W roku 2011 otrzymał nominację profesorską od Prezydenta RP. W latach 1977–1988 pracownik naukowy w Instytucie Rozwoju Technicznego i Informacji w Pradze (Czechy), na stanowisku kierownika oddziału: „Atelier Wzornictwa Przemysłowego”. Zajmował się prowadzeniem prac projektowych w zakresie projektowania środowiska i produktu. W tym okresie zrealizował szereg projektów z dziedziny dizajnu. Jest członkiem ZPAP oraz kilku Słowackich Związków: ZSVU, Formacja VU, Rada Asocjacji Wolnej Sztuki-ASA, Związek Dizajnerów Słowacji. Współzałożyciel Organizacji Polonijnej „Klub Polski” Stowarzyszenie Polaków i ich przyjaciół na Słowacji, był jej ogólnokrajowym prezesem. Był członkiem Rady Rządu Republiki Słowackiej do spraw mniejszości, gdzie reprezentował polską mniejszość na Słowacji. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 r. oraz Medalem Senatu RP w 2006 r. Aktywnie działa w dziedzinach sztuki wizualnej, dizajnu, malarstwa, rzeźby, rysunku, fotografii, instalacji. Zorganizował wiele wystaw indywidualnych. Brał udział w workshopach, plenerach i podróżach studyjnych. Urząd Wynalazków w Pradze udzielił mu 87 patentów autorskich. Zrealizował przestrzenne obiekty: schody, poręcze, świeczniki i inne obiekty rzeźbiarskie. Realizuje działania plastyczne o charakterze wolnym i użytkowym, płaskim i przestrzennym oraz multimedialnym.

Marta Bochenek-Bartnicka

Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, dyplom w roku 2009. Absolwentka Wydziału Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, dyplom w roku 2007. Absolwentka Wydziału Urbanistyka
i Architektura na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, dyplom w roku 2011. Następnie w wyniku pozytywnie zdanego egzaminu na uprawnienia budowlane –do projektowania w specjalności architektonicznej– bez ograniczeń w Podkarpackiej Okręgowej Izbie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej w Rzeszowie; dnia 10 grudnia 2016r., uzyskała decyzję o nadaniu w/w uprawnień. Od roku 2009 właścicielka firmy Autorska Pracownia Architektury
i Wnętrz „Modern Design”. W roku 2017 zatrudniona na stanowisku architekta-prezesa zarządu, w Pracowni Projektowo-Wykonawczej „Architektonike” Sp. z o.o. w Przemyślu. W tym samym roku objęła stanowisko inspektora ochrony zabytków w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków z/s w Przemyślu. Od roku 2020 wykładowca przedmiotów: projektowanie architektury wnętrz, projektowanie architektury, budownictwo w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu. Projektantka, wizjonerka, autorka i współautorka wielu projektów i koncepcji, w tym: osiedli wielorodzinnych, domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, obiektów usługowych, projektów wnętrz oraz ich adaptacji na różne funkcje.

Damian Borowiak

Urodzony 9.12.1994 roku w Grodzisku Wielkopolskim. W 2017 roku uzyskał z wyróżnieniem tytuł licencjata w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Pracę magisterską obronił w 2020 roku z wynikiem bardzo dobrym, na kierunku sztuk wizualnych Uniwersytetu Rzeszowskiego, w zakresie form projektowych i multimedialnych. Od 2020 r. asystent na kierunku Projektowanie Graficzne w Instytucie Sztuk Projektowych w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu, gdzie prowadzi zajęcia z animacji cyfrowej, projektowania 3D oraz edytorów wektorowych. Posiada doświadczenie w tworzeniu konceptów, grafik 2D, modeli oraz animacji 3D, a także identyfikacji wizualnych, realizowanych na potrzeby indywidualnych podmiotów. Nieodłącznym elementem twórczości są dopracowane detale i myśl przewodnia, która dodaje do niekomercyjnych prac ważne pytanie. Kwestie moralności, życia czy nasze miejsce we wszechświecie nieustannie zaprzątają głowę i wkradają się w postaci metafor i symboli do realizowanych projektów. Humor i zamiłowanie do gier słownych zaowocowało animacją Złoto, zrealizowaną w ramach licencjatu w PWSW w Przemyślu. Dwie zaprezentowane prace, wykonane w środowisku trójwymiarowym, przedstawiają alegorycznie cykl życia człowieka. Całość zamyka się w klamrze dwóch przedmiotów, spełniających w zasadzie podobne funkcje, lecz użytkowanych na początku oraz na końcu naszej życiowej wędrówki. Obie prace utrzymane są w atmosferze nostalgii, chęci powrotu do chwil spokoju, zadumy i bezpieczeństwa.

Sebastian Bundyra

Urodził się 1997 roku w Przemyślu. W 2020 roku obronił tytuł licencjata w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, a dwa lata później tytuł magistra na kierunku Projektowanie Graficzne. Od 2022 roku pracuje jako wykładowca fotografii w Instytucie Sztuk Projektowych w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu. Jego zdjęcia pojawiały się na wystawach fotograficznych, konkursowych oraz w zagranicznych magazynach fotograficznych, takich jak MALVIE, MARIKA, Vigour i GOJI. W swojej twórczości jako fotograf skupia się głównie na fotografii portretowej oraz sensualnej. Poza uchwycaniem emocji oraz pięknych kadrów liczy się z tym, że sesja to nie tylko zdjęcia i pamiątka. Pomimo tego, że tworzenie zdjęć przynosi mu wiele radości i motywuje do doskonalenia swojego warsztatu, największą nagrodą dla niego jest wpływ zdjęć na osoby, które fotografuje. Poprzez spojrzenie na siebie z innej perspektywy przez pryzmat aparatu, pozwala „pokochać siebie na nowo”.

Elżbieta Cieszyńska

Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom, uhonorowany Medalem Rektora ASP, w pracowni miedziorytu pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana w 1993 r. Ukończyła również Podyplomowe Studia Pedagogiczne w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. W 2020 r. obroniła pracę doktorską na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zrealizowała ponad 30 wystaw indywidualnych, uczestniczyła w wielu międzynarodowych wystawach i projektach artystycznych. Kilkukrotnie była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Podkarpackiego i Prezydenta Miasta Przemyśla. W 2011 r. została odznaczona orderem honorowym „Zasłużony dla kultury Polskiej”. W 2021 otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt oraz w 2021 i 2022 wyróżnienie honorowe w Konkursie im. Mariana Strońskiego. Zajmuje się grafiką warsztatową i projektową oraz malarstwem i rysunkiem. Jest kuratorem wystaw w Galerii Zamek i Galerii Baszta w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz członkiem redakcji miesięcznika „Nasz Przemyśl”. Pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Sztuk Projektowych, gdzie prowadzi zajęcia z projektowania dla internetu i projektowania wstępnego oraz wykłady z historii grafiki i współczesnego projektowania graficznego.

Anna Kałamarz-Kucz

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W 2002 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, Wydział Tkaniny i Ubioru – dyplom w Pracowni Projektowania Ubioru. W roku 2002 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom z malarstwa i rysunku w 2006 r. W 2016 r. obroniła pracę doktorską na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jest autorką 15 wystaw indywidualnych i uczestniczką wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Obecnie jest wykładowcą w Instytucie Sztuk Projektowych w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu.

Moja twórczość to połączenie działań z zakresu sztuk projektowych i sztuk pięknych. Działalność artystyczna obejmuje projekty tkaniny użytkowej i unikatowej, malarstwo, rysunek, grafikę projektową. W zakresie moich zainteresowań malarskich pozostaje głównie problem światła i koloru. Tworząc obrazy, koncentruje się na percepcyjnym ruchu, wykorzystaniu relacji barwnych i ich wzajemnych interakcji. Moje obrazy i rysunki odwołują się do wrażliwego i uważnego oka widza, który zostaje wciągnięty w iluzyjna grę linii, przestrzeni i ruchu. Mieszkam i tworzę w Przemyślu.”

Piotr Kisiel

Urodził się w 1974r. w Lesku. Jest absolwentem Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Dyplom z zakresu multimediów w zastosowaniu sieciowym obronił w pracowni prof. Jacka Romanowskiego w 1995r. Absolwent Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego w zakresie przygotowania pedagogicznego. Doktorat na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu w 2015 r. Uprawia grafikę cyfrową 2D i 3D, dedykowaną zarówno dla poligrafii, jak też zastosowań sieciowych i interaktywnych. W 2003r. rozpoczął pracę dydaktyczną. Obecnie pracownik Instytutu Sztuk Projektowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu. Jego dorobek naukowy obejmuje prace z zakresu zasobów telematycznych oraz ich wpływu na szereg aspektów życia społecznego.

Tadeusz Nuckowski

Urodzony w 1948 roku w Przemyślu. W latach 1969-1974 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom, wyróżniony Medalem Rektora ASP, uzyskał w pracowni drzeworytu prof. Franciszka Bunscha oraz w pracowni plakatu prof. Macieja Makarewicza. Uprawia grafikę warsztatową (głównie linoryt) i projektową, malarstwo, rysunek, fotografię. W latach 1976-1996 był dyrektorem Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu. W roku 1995 rozpoczął pracę pedagogiczną, w 2012 uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Obecnie prowadzi Pracownię Edytorską w Instytucie Sztuk Projektowych PANS w Przemyślu. Swoje prace prezentował na ponad czterdziestu indywidualnych wystawach w Polsce (Gdańsk, Kraków, Krynica, Łódź, Nowy Sącz, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Sandomierz, Toruń, Tychy, Warszawa, Wrocław) i za granicą (Londyn, Paryż, Oslo, Lwów, Paderborn, Wildeshausen, Bańska Bystrzyca, Koszyce, Spisska Nova Ves). Brał udział w około czterystu zbiorowych wystawach grafiki w Polsce i 21 innych krajach. Jest laureatem nagród, m.in. na wystawach: 1976 – Interdebiut ’76 (w ramach 6. Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie); 1979, 2015 – Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, Olsztyn; 1980 – 8. Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie; 1979, 1981 – Ogólnopolski Konkurs Graficzny im. J. Gielniaka, Jelenia Góra; 2006 – Nagroda Artystyczna im. M. Strońskiego, Przemyśl. Programowo nie przyjmuje odznaczeń państwowych. Współpracuje z Jan Fejkiel Gallery w Krakowie i Galerią Grafiki i Plakatu w Warszawie.

Andrzej Rułka

Urodzony w 1973 r. w Puławach. Ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, otrzymując dyplom z wyróżnieniem w pracowni wklęsłodruku prof. Andrzeja Pietscha. W 2013 roku ukończył studia doktoranckie na krakowskiej ASP w pracowni Filmu Animowanego prof. Jerzego Kuci na Wydziale Grafiki. Odbył stypendium we Frankfurcie nad Menem w Niemczech (1998) oraz w Finlandii na Uniwersytecie Artystycznym w Turku (1999). Uczestniczył w wystawach artystów rzeszowskich w Belgii i Grecji w 2009. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz animacją filmową. W 2009 r. zdobył II Nagrodę w konkursie ogłoszonym przez Konsulat zburzenia Muru Berlińskiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego, Eksperymentalnego i Video ,,STUDIO A’’ w Krakowie. W Instytucie Sztuk Projektowych prowadzi pracownie grafiki warsztatowej, liternictwa i typografii oraz filmu animowanego.

Marta Trojanowska

Absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego (1985), doktorat obroniła na Uniwersytecie Warszawskim (2003). Obecnie pracuje jako adiunkt Państwowej Akademii Nauk Stosowanych i jako muzealnik-kustosz dyplomowany w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu oraz społecznie w zarządzie Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Jest autorką wielu czasowych i stałych wystaw muzealnych, ma w dorobku około stu artykułów i książek oraz redakcję kilku publikacji naukowych i popularnonaukowych. Jej zainteresowania badawcze skupiają się głównie na kulturze i sztuce ziemi przemyskiej i Kresów. Do najbardziej znaczących w jej dorobku należy cykl kilkunastu artykułów poświęcony wizerunkom maryjnym z obszaru Kresów i obecnej Polski południowo-wschodniej, artykuły poświęcone sztuce sakralnej, teksty o ludwisarstwie i zabytkowych dzwonach, dawnych piecach i kaflach, a także o kulturotwórczej roli dworu Pawlikowskich z Medyki w latach 1809–1939. Ostatnie jej prace to obszerna monografia pt. Lela. Życie i twórczość Anieli z Wolskich Pawlikowskiej (1901–1980) oraz artykuły dotyczące początków Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej wydane we współredagowanej przez nią dwutomowej publikacji Dziedzictwo Kunstkamery z okazji jubileuszu 110-lecia muzeum (2020). Na kierunkach Architektura Wnętrz i Projektowanie Graficzne prowadzi zajęcia z historii sztuki, historii wnętrz i mebli, historii dziedzictwa kulturowego Polski południowo-wschodniej i historii wystawiennictwa oraz seminaria dyplomowe.

Plakat - Wystawa pt. Na papierze
powrót do góry