Aktualności< Powrót

„WAJDA: re-wizje” – przegląd filmów Andrzeja Wajdy w Kinie „Starówka”

Zapowiedzi

Kino „Starówka” partnerem przeglądu „WAJDA: re-wizje”

Kino „Starówka” w Sandomierzu dołącza do ogólnopolskiego projektu „WAJDA: re-wizje. Przegląd filmów Andrzeja Wajdy w 100. rocznicę urodzin”. To wyjątkowy cykl realizowany w kinach studyjnych w całej Polsce – 10 filmów prezentowanych od marca do grudnia 2026 roku.

W setną rocznicę urodzin Andrzej Wajda zapraszamy do ponownego spotkania z jego twórczością. Przegląd jest nie tylko hołdem dla jednego z najważniejszych reżyserów światowego kina, ale też próbą świeżego odczytania jego filmów – dziś, w nowym kontekście społecznym i historycznym. To kino, które nadal porusza, inspiruje i skłania do rozmowy.


Andrzej Wajda – laureat Oscara za całokształt twórczości, był artystą, który traktował kino jako przestrzeń dialogu i odpowiedzialności. Reżyser, scenarzysta, pedagog i współtwórca życia kulturalnego, przez dekady opowiadał o polskiej rzeczywistości z niezwykłą przenikliwością. Jego filmy zachwycają formą, emocjonalnością i siłą obrazu, a jednocześnie pozostają zaskakująco aktualne.

Przegląd „WAJDA: re-wizje” został zaplanowany jako mini-retrospektywa rozpisana na cały rok. Każdy miesiąc przynosi inny tytuł – dopasowany do rytmu pór roku, nastroju i tematyki filmu. Program podkreśla różnorodność dorobku reżysera: od dzieł powszechnie uznanych za arcydzieła po filmy, które dziś szczególnie zachęcają do ponownego odkrycia.


Harmonogram przeglądu:

MARZEC – Popiół i diament
• KWIECIEŃ – Wesele
• MAJ – Niewinni czarodzieje
• CZERWIEC – Człowiek z marmuru
• LIPIEC – Brzezina
• SIERPIEŃ – Kronika wypadków miłosnych
• WRZESIEŃ – Krajobraz po bitwie
• PAŹDZIERNIK – Bez znieczulenia
• LISTOPAD – Ziemia obiecana
• GRUDZIEŃ – Wszystko na sprzedaż

Aby poznać dokładne daty seansów w Sandomierzu, zapraszamy do śledzenia strony Kina „Starówka”: https://www.kinostarowka.com.pl/


WAJDA: re-wizje” to zaproszenie do dialogu z klasyką – zarówno dla widzów, którzy dorastali z filmami Wajdy, jak i dla tych, którzy dopiero odkrywają jego twórczość na dużym ekranie.

Wszystkie filmy prezentowane będą z angielskimi napisami oraz audiodeskrypcją dostępną w aplikacji Kino Dostępne.

Organizator: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: prof. Rafał Syska
Partner Główny: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Partnerzy: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Mojeekino.pl
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

plakat wydzrenia
powrót do góry
  • marzec

    • wtorek31
      • Brak wydarzeń

  • kwiecień

    • piątek10
      • Miejsce: Ośrodek Promocji Aktywności Kulturalnej

        Finał III powiatowego Konkursu Recytatorskiego pn. Słowem Malowane

    • piątek17
      • Miejsce: Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie

        Musical „Przebudzenie Wiosny” w Nowej Dębie

    • sobota25
      • Miejsce: Katolicki Dom Kultury im. Świętego Józefa w Sandomierzu

        „Wszystko ma swój czas”- spektakl Formacji Tanecznej Paradox

    • niedziela26
      • Miejsce: Katolicki Dom Kultury im. Świętego Józefa w Sandomierzu

        „Wszystko ma swój czas”- spektakl Formacji Tanecznej Paradox