Aktualności< Powrót

Relacja: Wernisaż wystawy fotograficznej Piotra Kusala pt. „Czarno-biała fotografia Sandomierza”

Wystawa

Szanowni Państwo!

W sobotę, 24 lutego br., w Sali Ekspozycyjnej sandomierskiego Ratusza uroczyście została otwarta nowa wystawa stała, której pomysłodawcą, autorem i wykonawcą jest Piotr Kusal.

Tytuł jest znamienny: „Czarno-biała fotografia Sandomierza” i właśnie takie fotografie miasta oraz jego mieszkańców możemy podziwiać, kiedy przekroczymy próg osłonięty niezwykłą zasłoną z klisz. Ale to nie jedyne, co czeka na nas w tej sali – dzięki staraniom Autora możemy wejść w galerię historii techniki fotografii i aparatów.

Poczucie podróży w czasie wzmacnia symboliczne sandomierskie kino ze starymi fotelami, projektorem i szyldem, w którym wyświetlane są czarno-białe filmy z Sandomierzem (kto pamięta szyld kina „Wisła”?).

Zwieńczeniem dzieła jest wystawa czasowa pt. „Zakłady fotograficzne w Sandomierzu”. Możemy na podstawie zdjęć prześledzić historię siedmiu sandomierskich fotografów, którzy posiadali zakłady fotograficzne: Jana Leona Kołeckiego, Franciszka Mańkiewicza, Lucjana Kolasińskiego,  Mariana Kossowskiego, Edwarda Bryły, Wojciecha Walczyny i Henryki Pieklik.

Wystawa zachwyca bogactwem zbiorów, imponuje pomysłem i realizacją, wciąga, pozostawia w uczuciu niedosytu – jedna wizyta to za mało, aby ją zgłębić, i zdumiewa fotograficznymi tradycjami w Sandomierzu.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy Piotrowi Kusalowi za jego pomysł, determinację, pasję i wykonanie wystawy.

Dziękujemy współorganizatorom: Marcinowi Marcowi, burmistrzowi miasta Sandomierz i Urzędowi Miasta w Sandomierzu.

Powstanie wystawy nie byłoby możliwe bez nieocenionego wsparcia, które okazali nasi Sponsorzy. Z całego serca dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Sandomierzu oraz Marcinowi Piwnikowi, staroście sandomierskiemu, Grupie PBI i prezesowi Przemysławowi Bokwie oraz Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej w Sandomierzu i prezesowi Rafałowi Biniędzie.

Gorące podziękowania składamy także na ręce Darczyńców, którzy wzbogacili wystawę o przedmioty z własnych, prywatnych zbiorów, ale także o swoją wiedzę i wspomnienia:
Januszowi Baranowi, Rafałowi Biernickiemu, Andrzejowi Karwatowi, Piotrowi Kiełbasie, Piotrowi Kusalowi, Pawłowi Lamparskiemu, Elżbiecie Malinowskiej, Pawłowi Pieklikowi, Zbigniewowi Puchale, Piotrowi Radeckiemu, Ewie Sierokosz, Elżbiecie Ukraińskiej i Wojciechowi Walczynie.

powrót do góry
maj