Aktualności< Powrót

RELACJA: Miejskie Dożynki 15.08.2023

Relacje

We wtorek, 15 sierpnia 2023, przy ul. Powiśle odbyły się Miejskie Dożynki. W tym roku były one wyjątkowe, ponieważ stanowiły część uroczystych obchodów 85-lecia przyłączenia prawobrzeżnego Sandomierza w struktury miasta.

Po uroczystej mszy, podczas której można było podziwiać imponujące plecione wieńce dożynkowe, i części oficjalnej, po powitaniu chlebem i solą, rozpoczęła się prawdziwa dożynkowa zabawa. Nie zabrakło występów lokalnych zespołów ludowych: wokalistek z GOK Wrzawy, zespołu KGW Ballada Poręby Furmańskie, Dziennego Domu Pobytu Senior + czy KGW ”Linowianki”.

Ponadto mogliśmy wysłuchać mini-recitalu podopiecznych Sandomierskiego Studia Piosenki oraz skorzystać z mnóstwa atrakcji dla dorosłych i dzieci. Były to m.in. stoisko Świetlicy Środowiskowej, dmuchańce, dmuchane kule, przejażdżka kucykiem, stoisko MOSiR w Sandomierzu, pokazy ratownictwa medycznego, prezentacja 102. Batalionu Piechoty Lekkiej WOT z Sandomierza, pokazy strażackie.

Można było skosztować pyszności z wystawnych stoisk ze specjałami Kół Gospodyń Wiejskich, można było także obejrzeć retrospekcyjną wystawę zdjęć Nadbrzezia ze zbiorów Archiwum SCK oraz wziąć udział w spotkaniu z flisakami ze Stowarzyszenia Napędzani Wisłą. Prawdziwą gratką było stoisko i prezentacja w wykonaniu Stowarzyszenia Razem dla Nadbrzezia.

Wieczorem na uczestników czekała niezwykle energetyczna muzyka taneczna w wykonaniu lokalnego zespołu Detox, parkiet dosłownie pękał w szwach! Całości dopełniała piękna słoneczna pogoda i czarujący krajobraz. Bardzo ważne jest, że każdy mieszkaniec Sandomierza bez przeszkód mógł dojechać i wrócić dzięki specjalnej bezpłatnej linii autobusowej, która w tym dniu kursowała do/z Nadbrzezia.

Powrót do tradycji dożynek z pewnością wywołał mnóstwo wspomnień o przeszłości i dostarczył wiele wzruszeń oraz radości. Dziękujemy serdecznie współorganizatorom i partnerom: Marcinowi Marcowi – burmistrzowi Sandomierza, Urzędowi Miejskiemu w Sandomierzu, Stowarzyszeniu Razem dla Nadbrzezia, Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu, Wspólnocie Gruntowej Nadbrzezie, Świetlicy Środowiskowej i MOSiR w Sandomierzu.

Serdecznie zapraszamy Państwa na trzecie i ostatnie wydarzenie, wieńczące obchody jubileuszu 85-lecia włączenia Nadbrzezia w struktury Sandomierza, które odbędzie się w sobotę, 19 sierpnia 2023, w Porcie Kultury, ul. Portowa 24. Będzie to wyjątkowa konferencja popularno-naukowa poświęcona historii prawobrzeżnego Sandomierza oraz rodzinny turniej sportowy. Początek o godz. 15:00.

powrót do góry