Aktualności< Powrót

RELACJA: Gra miejska „Odkryj symbole niepodległości” i koncert „Wyśpiewam Cię Ojczyzno…” /12.11.2023

Port Kultury

Szanowni Państwo!

W niedzielę, 12 listopada br., odbyły się dwa wyjątkowe wydarzenia przygotowane przez Sandomierskie Centrum Kultury z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości: gra miejska „Odkryj symbole niepodległości” i koncert „Wyśpiewam Cię Ojczyzno…”.

Zachodzące słońce i rozlewający się półmrok były świetnymi okolicznościami do rozpoczęcia gry miejskiej pt. „Odkryj symbole niepodległości”. Wprawni młodzi patrioci szybko odgadli, że to flaga, barwy, godło i hymn. Jednak rozwiązanie zagadki poprzedziło kilka stacji, na których czekały zagadki do rozwiązania, np. należało dopasować imię i nazwisko zasłużonej w historii Polski postaci do portretu, trzeba było samodzielnie wykonać polską flagę, a z rozsypanych fragmentów ułożyć treść wiersza. Pięknym zwieńczeniem było zapalenie świec, które okalały granice Polski i rozświetliły je. Bardzo dziękujemy wszystkim chętnym, którzy wzięli udział w tej patriotycznej przygodzie! Miejscem gry był teren dookoła osiedla przy ul. Baczyńskiego oraz koło Portu Kultury.

Drugim, uroczystym wydarzeniem był niezwykły koncert „Wyśpiewam Cię Ojczyzno…”, przygotowany przez aktorów Teatru Dramatycznego SCK oraz sandomierskich muzyków i ich podopiecznych. Ten widowiskowy występ był doskonale wyważonym połączeniem muzyki, śpiewu, poezji i recytacji. Każda wyrażana emocja była szczera i autentyczna, niezależnie czy była to radość, nadzieja, czy ból i niedowierzanie. Bo właśnie te żywe emocje i różne, często skrajne doświadczenia,są wplecione w historię naszej Ojczyzny, naszego społeczeństwa.

Dodatkowym walorem koncertu, domykającym całość, były efekty wizualne: gra świateł i cieni oraz zdjęcia w tle, które wyświetlały się na ekranie: historyczne, biało-czarne, z różnych okresów i przedstawiające różne postaci.

Serdecznie dziękujemy Artystom za przygotowanie tak misternego i poruszającego widowiska, a także Widowni za obecność i wspólne świętowanie Dnia Niepodległości.

powrót do góry