#

Witamina Jazz Sandomierz 2023 – podsumowanie

W dniach 27.10.-04.11.2023 w Sandomierzu po raz kolejny odbyło się wielkie święto muzyki jazzowej, jakim jest festiwal Witamina Jazz. Na scenie w Lapidarium pod Ratuszem i w Porcie Kultury gościli uznani polscy muzycy – wokalistki i instrumentaliści.

Koncertem otwierającym tegoroczną edycję festiwalu był występ Rafał Dubicki Quartet. Już po pierwszych dźwiękach wiedzieliśmy, że oto słyszymy światowej klasy jazz, czy we wspólnej grze, czy w partiach solowych. Koncert odbył się 27 października o godz. 20:00 w Lapidarium pod Ratuszem.

28 października na scenie w Porcie Kultury wystąpiła Ewa Uryga, która zaprezentowała program inspirowany muzyką Mahalii Jackson. Znane utwory amerykańskiej piosenkarki usłyszeliśmy w zupełnie innych aranżacjach jazzowych. Żywiołowa energia i dobry humor przeplatały się z nastrojem pełnym spokoju i zadumy.

We wtorek, 31 października, czekała nas kolejna dawka Witaminy Jazz, a zaserwował nam ją LNSD Quartet – muzyka w ich wykonaniu to prawdziwy majstersztyk! Nikt z zebranych na widowni nie siedział nieruchomo i obojętnie wobec rytmów i dźwięków tak zręcznie wydobywających się spod palców muzyków.

3 listopada wieczorem The Other Sound przeniosło nas w wyobraźni do zaułków paryskich uliczek, pełnych kawiarenek i klubów muzycznych, a to dzięki nietypowemu instrumentarium. Ciepłe brzmienie akordeonu, wysmakowane tło harmoniczne fortepianu w połączeniu z sekcją rytmiczną i wirtuozerią wszystkich muzyków zapewniło nam prawdziwą ucztę pełną przyjemności.

Klamrą domykającą tegoroczną odsłonę Festiwalu był koncert zespołu Ranne Ptaszki. Zespół oscyluje między jazzem, poezją śpiewaną, a alternatywnym popem, dodatkowo okraszonymi elementami elektroniki. I to właśnie tę smakowitą, zróżnicowaną i doskonale zbalansowaną dawkę dźwięków podano nam w piątkowy wieczór, 4 listopada. Z tak cudowną wokalistką w zespole, jak Martyna Kubiak, Ranne Ptaszki to mieszanka eteryczna i energiczna!

Serdecznie dziękujemy Artystom za uświetnienie festiwalu Witamina Jazz 2023 swoją obecnością; dziękujemy za cudowne i niezapomniane przeżycia.

Dziękujemy publiczności za tak liczną obecność podczas każdego z koncertów – mamy nadzieję, że za rok znów zobaczymy się w Sandomierzu i znów uzupełnimy jesienne niedobory kuracją półtonami. Do zobaczenia!

***
Organizatorzy festiwalu Witamina Jazz 2023: Urząd Miejski w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury i Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej.

Koordynator festiwalu: Kamila Kremiec-Panek.

Sponsorzy: PGKiM Sandomierz, PEC Sandomierz, Agencja Reklamy ROMA, firma Chmielewski, AGRiMA, AGRO-KOM Śliwiński, AB Tech.

Patroni medialni: STV.info, Radio Kielce, Echo Dnia, Radio Leliwa, Tygodnik Nadwiślański, Radio Rekord, TVL Telewizja Lokalna, portal Music Lovers, 4miasta.pl, JazzSoul.pl, iTV Wisła, NadWisłą24.pl, Lokalna TV, kupbilecik.pl.

powrót do góry