Aktualności< Powrót

Podwójny wernisaż wystawy prac rodziny Młodożeńców

Wystawa
Kiedy 08 sierpień czwartek
Gdzie Restauracja Widnokrąg / Sala Ekspozycyjna w Ratuszu

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na spotkanie ze sztuką, historią i niezwykłymi osobowościami… To absolutnie rzadkie wydarzenie, kiedy w jednym dniu odbędą się dwa wernisaże wystaw autorstwa znakomitych i cenionych artystów z rodziny tak utalentowanej, jak Młodożeńców. I właśnie dlatego jest bardzo wartościowe i z tej unikatowej okazji koniecznie należy skorzystać!

8 sierpnia 2024r. o godz. 18:00 do Restauracji Widnokrąg nastąpi uroczyste otwarcie wystawy prac autorstwa Piotra Młodożeńca, malarza i grafika (wnuk poety Stanisława Młodożeńca, syn wybitnego grafika Jana Młodożeńca, brat malarza Stanisława Młodożeńca) pt. „Jan, Piotr, Stanisław… Młodożeniec”. Potem zapraszamy na krótki spacer do Sali Ekspozycyjnej Ratusza, w której zobaczymy wystawę prac Wandy Arlitewicz Młodożeńcowej, żony Stanisława Młodożeńca, poety. Wystawa w Sandomierzu jest pierwszą prezentacją jej dorobku artystycznego.

Wystawy będą dostępne dla zwiedzających do 30.10.2024.

Wstęp wolny.

Kurator wystawy: Piotr Kusal

Organizatorzy:
Sandomierskie Centrum Kultury
Restauracja Widnokrąg
Urząd Miejski w Sandomierzu

 

 

***O ARTYSTACH***

Piotr Młodożeniec (ur. 1956, Warszawa)
Studia na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie w latach 1976-1981. Dyplom otrzymany w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Od lat 80-tych zajmuje się malarstwem i grafiką. W latach 80-tych współtworzył zjawisko Nowej Ekspresji w malarstwie, będąc zarazem uczestnikiem ruchu kultury niezależnej, kontestującej oficjalne życie artystyczne w stanie wojennym.

Artysta wystawiał swoje obiekty na wielu prywatnych, kościelnych i niezależnych wystawach dekady lat 80., jak “Świadectwo obecności“, Warszawa 1982 r., I Krajowa Wystawa Malarstwa Młodych “Droga i Prawda“, Wrocław 1985 r., “Co słychać“, Warszawa 1987 r. i in.

W latach 90-tych kilkakrotnie prezentował swe prace wspólnie z ojcem Janem i bratem Stanisławem, malarzem z Nowego Jorku. W latach 1992-2000 artysta współpracował z Markiem Sobczykiem w graficznej spółce autorskiej pn.”zafryki”. Projektowali plakaty, billboardy, współpracowali jako ilustratorzy z czasopismami, np. “Gazetą Wyborczą“. Indywidualnie Młodożeniec jest laureatem licznych nagród.

Główne nagrody:
Grand Prix na 4 Festiwalu Plakatu w Chaumont we Francji (1993)
Brązowy medal na 4 triennale plakatu w Toyama, Japonia (1994)
Srebrny medal na 16 Biennale w Warszawie (1998)
Nagroda icogarda na 19 Festiwalu Plakatu w Chaumont (2008)
Brązowy medal na 9 Triennale Plakatu w Toyama, Japonia (2009)
Srebrny Medal na 23 Międzynarodowym Biennale Plakatu, Warszawa 2012 – fot. D. Zgutka, 2014

Wanda Arlitewicz Młodożeńcowa (1901-1971)
Żona Stanisława Młodożeńca, malarka, kolorystka. Studiowała rysunek w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na początku lat dwudziestych XX wieku (1920-1922). Zaprzyjaźniona z kręgiem kapistów, m.in. Zygmuntem Waliszewskim i Janem Cybisem. Jej prace malarskie – akwarele, gwasze i oleje – reprezentują cechy typowe dla tego nurtu.

Malarka operowała szeroką, jasną skalą barwną, posługiwała się plamą utrzymaną w zależności od tematu w ciepłej lub zimnej kolorystyce. Tematem jej obrazów były głównie pejzaże, martwe natury i portrety. Zaprojektowała również utrzymaną w konwencji młodopolskiej okładkę do tomiku poetyckiego „Kwadraty” Stanisława Młodożeńca (Zamość 1925).

Przed wojną nauczycielka prac ręcznych w szkole w Zamościu.

W 1946 r. otrzymała nagrodę „Zdroju” za pracę „Kosiarz” przedstawioną na wystawie plastyków w Lublinie (I.W., Życie kulturalne Lubelszczyzny, „Zdrój”, 1946, nr 4, s. 7-8).

W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się obraz jej autorstwa pt. „Flakon z żółtymi kwiatami”.

PLAKAT - zapowiedź wystawy prac J. S. P. Młodożeniec
PLAKAT - zapowiedź wystawy prac Wandy Arlitewicz Młodożeniec
powrót do góry