Na językach w Sandomierzu: INDIE
ZaproszenieSzanowni Państwo!
Sandomierskie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski w Sandomierzu zapraszają na wyjątkowe wydarzenia realizowane w ramach projektu pn. „Na językach w Sandomierzu: Indie”. Celem tego przedsięwzięcia jest edukacja międzykulturowa i międzypokoleniowa – chcemy poprzez przybliżenie kultury Indii uwrażliwić uczestników na różnice i podobieństwa w naszych kulturach oraz zwiększyć świadomość społeczną w tej kwestii. Autorką i koordynatorką projektu jest Joanna Gajda.
W związku z tym w programie przygotowaliśmy szereg ciekawych i różnorodnych warsztatów:
WERNISAŻ/ 22.11.2024r/ godz. 18.00/ Iluzjon Art Cafe
Wystawa reporterskich zdjęć z Indii autorstwa Bogdana Myśliwca
Wystawę poprzedzi krótka prelekcja autora odnośnie swoich podróży i fotografii. Bogdan Myśliwiec to fotoreporter i podróżnik, autor kilku albumów fotograficznych, specjalizuje się w fotografii reportażowej i przyrodniczej. W swojej wieloletniej pracy zawodowej związany z wieloma gazetami w regionie, a jego fotografie prezentowane były na wielu wystawach regionalnych i ogólnopolskich. Tarnobrzeżanin ma na swoim koncie także szereg nagród zdobytych w konkursach o randzie ogólnopolskiej i zagranicznej. Jest doskonałym obserwatorem życia społecznego, a także kronikarzem wydarzeń kulturalnych, sportowych, religijnych i politycznych w regionie. Od kilku lat realizuje także swoją drugą pasję, czyli podróże. Podczas wypraw na różne kontynenty fotografuje egzotyczne miejsca, lokalne obrzędy, święta oraz przede wszystkim ludzi.
Aby zadbać o potrzeby odbiorców podczas spotkania będzie obecny tłumacz języka migowego.
WARSZTATY/ 23.11.2024r/ Port Kultury
godz. 11.00 – Sari – świat tkanin i strojów z wielokulturowych Indii – dla wszystkich
Podczas warsztatów zostanie omówiony tradycyjny strój indyjski, jego symbolika oraz znaczenie w oparciu o kulturę indyjską. Uczestnicy w praktyce zobaczą w jaki sposób zakłada i nosi się sari.
godz. 12.30 – Staropolski strój na przestrzeni wieków – czy i co łączy go z kulturą indyjską?
Podczas warsztatów zostanie zaprezentowany zrekonstruowany staropolski stój i jego przemiana na przestrzeni wieków. Prowadzący omówi symbolikę, poszczególne elementy składowe stroju oraz konteksty historyczne jego przemiany. Uczestnicy warsztatów podejmą próbę zestawienia kultury indyjskiej z polską. Staropolskie stroje omówi Karol Bury, założyciel i kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
godz. 16.00 – Bollywood – warsztat taneczny dla młodzieży i dorosłych, nauka choreografii
Podczas warsztatu uczestnicy nauczą się kroków pełnej choreografii tańca bollywood, by móc wspólnie stworzyć widowisko rodem z dużego ekranu.
Zapisy na warsztaty: Centrum Informacji Turystycznej: tel. 15 644 61 05. Liczba miejsc ograniczona.
SPEKTAKL/24.11.2024r/godz. 18.00/Port Kultury
Spektakl „Devadasi” w wykonaniu tancerek z krakowskiej grupy Natyalaya
Spektakl oparty na historii i technice klasycznego tańca bharatanatyam z elementami indyjskiej sztuki walki kalaripayattu oraz jogi. Opis spektaklu: Wizerunek tancerki indyjskiej znany jest wszystkim z katalogów turystycznych i reklam produktów indyjskich. Mało kto wie, że ten charakterystyczny symbol Indii to tancerka jednego z klasycznych tańców, znanego jako Bharatanatyam.
Nieliczni znają historię powstania tej niezwykłej sztuki. W majestatycznych świątyniach w południowoindyjskim stanie Tamil Nadu muzyka i taniec były nieodłączna częścią życia świątyni. Zgodnie z tradycją sięgającą początków naszej ery, taniec wykonywany przez devadasi był częścią celebracji, towarzyszącym obchodom świąt. Za pomocą specjalnego języka gestów i mimiki tancerki wplatały w swój taniec opowieści z życia bogów. Na co dzień zaś przypadał im przywilej odprawiania pewnych rytuałów.
Życie dewadasi było inspiracją do stworzenia spektaklu, w którym taniec, klasyczna muzyka indyjska, bogate stroje, gra świateł i zapach kadzideł przenoszą widza w głąb świątyni w dawnych Indiach, w podróż do innego świata.
Spektakl tworzą tancerki z grupy Natyalaya, trenujące klasyczny taniec świątynny Bharatanatym pod okiem mistrzów w Polsce i Indiach.
Bezpłatne wejściówki na spektakl dostępne w Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 20, tel. 15 644 61 05) oraz Porcie Kultury (ul. Portowa 24).
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Organizator:
Sandomierskie Centrum Kultury
Urząd Miejski w Sandomierzu
Autorka i koordynatorka projektu:
Joanna Gajda
Patroni medialni:
TVP3 Kielce, Radio Kielce, Radio Leliwa, Tygodnik Nadwiślański, Radio Rekord, Echo Dnia, TVL Telewizja Lokalna, iTV Wisła, STV.info, nadwisla24.pl , 4miasta.pl, LOKALNA TV.