Aktualności< Powrót

Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski 2023 – relacja

Relacje

Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski już za nami!

W ubiegły weekend 8. i 9. lipca miało miejsce jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń, którego zadaniem jest popularyzowanie historii i najstarszych tradycji Królewskiego Miasta, m.in. kultury mieszczańsko – kupieckiej oraz dworskiej i rycerskiej. Jak co roku Rynek Starego Miasta zapełnił się straganami, na których można było podziwiać m.in. smakowite produkty regionalne oraz różnego rodzaju rękodzieła.

Pierwszy dzień Jarmarku oddał hołd historii i kulturze dawnej. Licznie zgromadzona na Starówce publiczność miała okazję zobaczyć widowisko historyczne pt. „Król Jan III Sobieski w Sandomierzu w rocznicę Bitwy pod Wiedniem 1683” w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Królewski orszak wkroczył na Rynek Starego Miasta, gdzie odbyło się powitanie, musztra a następnie pokaz tańca w wykonaniu dwórek i dworzan. Nie zabrakło także oczekiwanych przez publiczność popisów kawalerii królewskiej – ciężkiej jazdy kopijniczej i lekkiej husarii, które odbyły się na Placu Jana Pawła II.

Innym ważnym elementem Jarmarku Jagiellońskiego była mała osada pradziejowa usytuowana na Skwerze Marcina z Urzędowa. W obozowisku zostały zaprezentowane sceny życie codzienne z czasów paleolitu, neolitu oraz epoki żelaza. Wszyscy zainteresowani mieli szanse wziąć udział w warsztatach lepienia glinianych naczyń, tkania oraz barwienia wełny.
Podczas minionego weekendu pogoda rozpieszczała zarówno uczestników wydarzenia, jak i organizatorów. Słońce oraz bezchmurne niebo zdecydowanie przyczyniły się do sukcesu tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego i Turnieju Rycerskiego.

 

powrót do góry