Aktualności< Powrót

II Sandomierskie Wianki Flisackie – relacja

SCK

II Sandomierskie Wianki Flisackie
21-23.06.2024

R el a c j a

Obchody II Sandomierskich Wianków Flisackich rozpoczęły się 21.06.2024, w piątek. Wśród pięknych okoliczności przyrody, w słoneczne popołudnie nasze spotkanie zaczęło się od niezwykłych warsztatów śpiewu białego, które poprowadziła Olica, czyli Aleksandra Suchowiecka – sandomierzanka, wokalistka, instrumentalistka, miłośniczka polskich tradycji ludowych i muzycznych.

Następnie odbył się uroczysty chrzest dwóch nowych jednostek pływających – Wirka i Wirusa. Ceremonię przeprowadził o. Stanisław Wargacki, misjonarz i werbista. Po ceremonii po Wiśle przepłynęła radośnie parada łodzi.

O 18:00 wysłuchaliśmy koncertu duetu z zespołu Kwiotki: Aleksandry Suchowieckiej i Marii Dunaiskiej – ich głosy, śpiewane pieśni i dźwięki liry korbowej zrobiły ogromne wrażenie. Zwieńczeniem dnia było symboliczne odtworzenie rytuałów Nocy Kupały w magicznej inscenizacji przygotowanej przez Stowarzyszenie Słowian Doliny Wisłoki Palena Gera. Nie zabrakło opowieści o wierzeniach i bóstwach czczonych przez dawnych Słowian z naszych ziem.

Drugi dzień, sobotę 22.06.2024, zaczęliśmy spacerowo od zwiedzania Sandomierza tropem Wisły, wianków i flisaków („W labiryncie kultury”). W poruszaniu się po mieście pomagała mapka przygotowana specjalnie pod tę okazję.

O godz. 15:00 pod Bramą Opatowską, w wejściu na rynek Starego Miasta, odbyło się symboliczne widowisko, podczas którego flisacy zdobyli wstęp do miasta. Brać flisacka stanęła w szranki z Kasztelanem Sandomierskim, sandomierskimi rycerzami i pikinierami, po czym złożyli uroczystą przysięgę panu Pawłowi Niedźwiedziowi – burmistrzowi Sandomierza, o zachowaniu i przestrzeganiu dobrych obyczajów.

Następnie odbył się triumfalny przemarsz nad Wisłę, który zainaugurował tym samym rozpoczęcie zabaw i rozrywek, których dostarczały liczne atrakcje: warsztaty (szkutnicze, wikliniarskie, wicie wianków, kowalskie, ceramiczne, malarskie), rejsy jednostkami wodnymi różnej kategorii, pokazy (musztra Pikinierów, ćwiczenia sportowe zaprezentowane przez SKS Wisła), wydarzenia muzyczne (koncert piosenki żeglarskiej w wykonaniu Jacka Pastuszko, występ Zespołu Ludowego „Powiślanie”), happening w wykonaniu Teatru Dramatycznego, a także plenerowa galeria sztuki. Oczywiście oficjalnie ogłoszono wyniki konkursów plastycznych, w których licznie udział wzięły dzieci i młodzież z Sandomierza i Koprzywnicy!

Jednym z bardziej interesujących punktów programu, idealnie wpasowującym się w tradycyjny charakter i sobótkowy klimat wydarzenia, był koncert zespołu Bytomski Kolektyw Śpiewaczy. W głosach tych rewelacyjnych pieśniarek jest niesamowita moc, a możliwość poznania naszej polskiej, słowiańskiej tradycji muzycznej i obrzędowej była niezwykle cennym przeżyciem i przypomnieniem o naszych korzeniach.

Sobotę zakończyliśmy widowiskowym rozpaleniem ognisk po pieśni zaintonowanej przez rusałki – aktorki z Teatru Dramatycznego, działającego przy SCK, a od 22:00 – śpiewaniem, bajaniem i tańczeniem przy blasku i trzasku płonącego ognia, które zjednoczyło zebranych nad Wisłą ludzi.

Dzień trzeci (23.06.2024) rozpoczął się od mszy świętej w niecodziennym miejscu – o godz. 9:00 celebrę rozpoczął i poprowadził ks. dr Marek Kozera na pokładzie statku „Syrena”. Kolejnym wydarzeniem była parada łodzi, które płynęły zwinnie po wiślanej tafli, i rejsy po rzece. Kulminacyjnym punktem dnia była odprawa tradycyjnej ryzy, która popłynie z Sandomierza aż do Warszawy i przewiezie do stolicy nasze tradycyjne regionalne towary.

Odpoczynek i relaks to hasła, które towarzyszyły „Leniwej niedzieli” – na jednej z łach wiślanych siedliśmy i podziwialiśmy widoki na staromiejską skarpę i dumnie wznoszące się ponad nią budowle, racząc się przy tym „flisackim” jadłem.

Bardzo dziękujemy Państwu, że razem z nami spędziliście świętojański weekend podczas Sandomierskich Wianków Flisackich.

Dziękujemy także wszystkim osobom zaangażowanym w zaplanowanie i zorganizowanie tego niezwykłego wydarzenia.

Do zobaczenia za rok!

Organizatorzy:
Urząd Miejski w Sandomierzu
Sandomierskie Centrum Kultury
Fundacja Fundusz Lokalny SMK
Partnerstwo „Napędzani Wisłą”

Patronat Honorowy:
Paweł Niedźwiedź – burmistrz Sandomierza

Partnerzy:
Grupa Żeglugowa Kapitan Prokop
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sandomierzu
Centrum Informacji Turystycznej w Sandomierzu
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Sandomierzu
Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej
SKS Wisła
Iluzjon Art Cafe
Dwór na Wichrowym Wzgórzu
Z Malowanej Chaty
Stowarzyszenie Słowian Doliny Wisłoki Palena Gera
Gościniec Koćmierzów
Dwór „Resztówka” Kotowa Wola
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Koprzywnicy
Flisacy i Gwarkowie znad Przemszy pw. św. Barbary z Ulanowa
Sandomierski Szlak Jabłkowy
Zespół Ludowy „Powiślanie” z Koprzywnicy
Kuźnia „Okowa”

Współpraca:
Sandomierscy Pikinierzy
Tadeusz Blicharz
Krzysztof Woźniak
Marta Lipowska
Firma WickerPL Joanna Radomska „Lasovia Design”
Pracownia Archeologiczna „Trzy Epoki” Monika Bajka
Alicja Siciak-Śledzińska
Jacek Pastuszko
Koło Gospodyń Wiejskich Wilczyce
Koło Gospodyń Wiejskich Daromin
Koło Gospodyń Wiejskich Faliszowice
Koło Gospodyń Wiejskich Gierlachów
Koło Gospodyń Wiejskich Chobrzany
Stowarzyszenie „Razem dla Nadbrzezia”
Zaleszański Uniwersytet Ludowy

Patroni medialni:
Echo Dnia
iTV Wisła
Lokalna TV
Polskie Radio Rzeszów
Radio Kielce
Radio Leliwa
STV.info
Telewizja Lokalna TVL
Tygodnik Nadwiślański
tyna.info.pl

powrót do góry