Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Sandomierskie Centrum Kultury

Kameralne rozmowy o kulturze w Sandomierzu

Utworzono dnia 10.11.2021, 13:37

21.11.2021


Zapraszamy na warsztaty "Kameralne rozmowy o kulturze w Sandomierzu", które odbędą się w dniach 20-21 listopada 2021 r. 

Ze względu na limit związany z COVID-19 decyduje kolejność przybycia na warsztaty. 
Uczestników prosimy o przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego.

Kameralne rozmowy o kulturze w Sandomierzu

20-21.11.2021 r.
Warsztat I: Kultura. Technologia. Komunikacja. Jak efektywnie wykorzystać social media i budować społeczność wokół kultury?
Prowadząca: Kinga Wiśniewska
Termin i miejsce: sobota - 20.11.2021 r. g. 10.00 – 12.30 – Sala Rady Miasta w Ratuszu

Warsztat II: Angażowanie młodzieży i seniorów w działalność kulturalną i społeczną. Centrum organizacji pozarządowych szansą rozwoju sektora społecznego.
Prowadzący: Mariusz Brelski, Jacek Arasim
Termin i miejsce: sobota - 20.11.2021 r. g. 10.00 – 12.30 – Sala na Mariackiej 1

Warsztat III:  Współpraca ze społecznością lokalną.
Prowadzące: Katarzyna Kotarska, Monika Jastrzębska – Opitz, Gabriela Danelska
Termin i miejsce: sobota - 20.11.2021 r. g. 14.00 – 16.00 – Kino Starówka

Warsztat IV: Partycypacyjne modele zarządzania kulturą czyli dom kultury jako rzeźba społeczna.
Prowadzący: Monika Januszewska, Sławomir Księżniak
Termin i miejsce: sobota - 20.11.2021 r. g. 15.00 – 17.30 – Sala Rady Miasta

Warsztat V: Zasoby lokalne w działalności kulturalnej. Teatr dla każdego.
Prowadzące: Iwona Orłowska, Małgorzata Pawlata
Termin i miejsce: niedziela - 21.11.2021 r. g. 10.30 – 13.00 – Sala Rady Miasta

Warsztat VI: Działalność kulturalna i społeczna organizacji z terenów wiejskich. Nawiązywanie współpracy zagranicznej.
Prowadzące: Ewa Czeplina, Maja Winiarska – Czajkowska
Termin i miejsce: niedziela - 21.11.2021 r. g. 10.30 – 13.00 – Sala kameralna ul. Mariacka 1

Warsztat VII: Wykorzystanie marki miasta w działalności kulturalnej
Prowadzący: Michał Basiński
Termin i miejsce: sobota – 21.11.2021 g. 15.30 – 17.00 – Hotel Sarmata

Warsztat VIII: Moda na kulturę. Działania ponadregionalne w sferze kultury na przykładzie Klastra Lasowiackiego.
Prowadząca: Justyna Wesołowska, Marek Gruchota
Termin i miejsce: niedziela – 21.11.2021 g. 17.00 – 18.30 – Widnokrąg

O Prowadzących:

Jacek Arasim
Jest politologiem, absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach o specjalizacji polityka społeczna, absolwentem studiów podyplomowych Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Wyższej Szkoły Bankowości w Chorzowie, w zakresie ekonomii społecznej, bezpieczeństwa pracy i ochrony danych osobowych.

Od 1999 roku związany z III sektorem organizator imprez kulturalnych takich jak finały WOŚP, Letnie Spotkania Teatralne, Konkurs Kabaretów Szkolnych KOKASZ, zjazdy rycerskie, festiwal szantowy i muzyki folk Sari, Jarmark Władysławowski i innych lokalnych wydarzeń. W 2006 roku założył Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych.

Od 2002 do 2014 roku był radnym Rady Miasta Żory. W latach 2007-2009 był Zastępcą Prezydenta Miasta Żory sprawując nadzór nad instytucjami kultury w Żorach a w latach 2014-2020 dyrektorem ŻCOP. Jest absolwentem programu Szkoła Liderów Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności i International Visitor Leadership Program 2019– projektu Departamentu Stanu USA. Trener i doradca w zakresie ekonomii społecznej, przedsiębiorczości społecznej, podstaw oraz budowy i tworzenia biznes planów, zasad prowadzenia działalności gospodarczej, przedsiębiorczości a także marketingu, w tym e-marketingu politycznego, koordynator projektów EFS animator lokalny, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Księcia Władysława w Żorach.

Michał Basiński
Absolwent prawa oraz psychologii komunikacji społecznej UMCS w Lublinie. Od 15 lat zajmuje się praktycznym wdrażaniem strategii marketingowych miejsc. Jest autorem i współautorem ponad 40 strategii marek miejsc, programów promocji i innych dokumentów strategicznych z zakresu marketingu i rozwoju lokalnego. Doświadczony trener i prelegent z zakresu marketingu miejsc i turystyki. Pasjonat lokalności i autentycznych doświadczeń w turystyce. Współzałożyciel, wieloletni prezes i członek zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej Roztocze.

Mariusz Brelski
Trener biznesu i facylitator. Lektor jęz. norweskiego. Absolwent XIII Edycji Programu Liderzy PAFW. Nie jest związany z żadną szkołą publiczną, co postrzega sobie za duży atut, gdyż w swojej pracy wykorzystuje bezpośrednie metody nauczania ukierunkowane na komunikację. Pracownik administracji samorządowej. Wiceprzewodniczący Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Kielcach. Autor i współautor kilkudziesięciu projektów skierowanych do różnych grup: seniorów, młodzieży. Popularyzator Debat Oksfordzkich. Współorganizator Klubu „Debat Ars Bene Dicendi” w Łopusznie.

Największą satysfakcję dają mu małe sukcesy uczestników projektów, którzy przełamują swoje bariery w komunikacji i nabywają kompetencje społeczne. W wolnym czasie namiętnie czyta kryminały skandynawskie, ogląda filmy z Jamesem Bondem oraz zakłada i wspiera w rozwoju organizacje pozarządowe w Centrum Edukacji Lokalnej w Łopusznie.

Ewa Czeplina
Socjolożka, pedagożka, animatorka społeczna, Prezeska Lokalnej Grupy Działania „Chata Kociewia”. Wcześniej inicjatorka projektów kulturalnych im.in dyskusyjnych klubów książki dla dorosłych i dla dzieci oraz spotkań autorskich dla dzieci w gminie Kaliska. Obecnie w ramach LGD „Chata Kociewia” promujemy kulturę Kociewia, oraz wykorzystanie elementów kulturowych i ludowych w życiu codziennym. Współtworzymy coroczne Święto Kociewia podczas Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku, oraz imprezy regionalne takie jak: Jarmark Kociewski czy Kociewskie Plachandry. Rozpoczęliśmy cykl wydawniczy „Współczesna poezja Kociewia” – w 2021 roku ukazał się pierwszy tomik wierszy w ramach cyklu. Jako LGD prowadzimy Jesteśmy Ośrodkiem Działaj Lokalnie oraz operatorem Funduszu Akumulator Społeczny, w ramach tych programów także wspieramy działania z zakresu kultury na naszym obszarze.

Gabriela Danelska
Animatorka i działaczka społeczna, przedsiębiorczyni. Wolontariuszka Błękitnego Patrolu WWF Polska i Szlachetnej Paczki. Inicjatorka wielu działań kulturalnych i projektów społecznych na rzecz społeczności lokalnej w Gminie Stegna, Radna Gminy Stegna 2014 – 2018. Absolwentka Programu Liderzy PAFW.

Marek Gruchota
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, kulturoznawca, pracujący w instytucjach kultury Stalowej Woli od 1979 roku. Od 2007 roiku pełni funkcję dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Jest pomysłodawcą oraz realizatorem projektów: „Stalowa Wola – Miasto Komiksów”, „Piknik Industrialny”, „Ambasador Stalowej Woli”, „Wniebogłosy”, „Gżegżółki”, „Zdarzenia teatralne”, „Seans pod palmą”, „Las wita nas”, Warsztaty muzyczne, „Bajklandia” – rowerowe pikniki familijne, Teatralny Dzień Dziecka, Podwieczorek przy fortepianie. W 2016 roku zainicjował ogólnopolski festiwal „Relacje. Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne”. W 2017 roku według jego pomysłu zrealizowany został Lasowiacki Festiwal Pierogów. Wprowadził do scenariuszy miejskich imprez nowe formy aktywności kulturalnej: gry miejskie, alleycaty, spotkania sąsiedzkie. Pracował w zespole przygotowującym oryginalne przedsięwzięcie – juwenalia międzypokoleniowe, w którym równorzędną rolę, wraz ze studentami, odgrywali słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Aktualnie współuczestniczy w projekcie „Przebudowa i wykonanie prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego”, dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014 – 2021. W jego ramach powstaje Klaster Lasowiacki.

Monika Januszewska
Z kulturą związana chyba do zawsze. Etatowo od 11 lat. Od 5 lat zarządzam Biblioteką - Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, animatorka Narodowego Centrum Kultury w programie Dom Kultury+. W swojej pracy staramy się łączyć ludzi za pomocą kultury. Duży nacisk kładziemy na budowanie relacji z mieszkańcami. Budując ofertę staramy się odpowiadać na potrzeby mieszkańców, a z drugiej strony ich inspirować. Co roku ogłaszamy konkurs na inicjatywy lokalne, tak aby mieszkańcy mieli szanse pokazać swój potencjał kulturotwórczy. Działamy w trzech sektorach jako dom kultury, biblioteka oraz świetlice wiejskie. Pozyskuje środki i realizuje projekty finansowane z: Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, z takich programów jak Partnerstwo dla książki, Kultura dostępna, z Narodowego Centrum Kultury (Dom kultury+, Kultura - Interwencje, BLISKO), z Instytutu Teatralnego (Lato w teatrze), z Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności (Regionalny Konkurs Grantowy, Fora Lokalne, Lokalne Partnerstwa PAFW).

Monika Jastrzębska-Opitz
Menadżerka i animatorka kulturowa. Producentka i projektantka wydarzeń kulturowych realizowanych w i przy Żuławskim Ośrodku Kultury. Od 11 lat dyrektorka Żuławskiego Ośrodka Kultury w Nowym Dworze Gdańskim.

Od 10 lat wiceprezeska Fundacji Kreatywna Edukacja wspierającej edukację w każdym wieku. Pomysłodawczyni i realizatorka projektów z zakresu edukacji i animacji społeczno-kulturowej. Od roku zarządza również Centrum Rozwoju Rodziny w ramach projektu Rewitalizacja w Nowym Dworze Gdańskim poprzez aktywną integrację i wsparcie rodziny.

Zwolenniczka procesów, budowania relacji, kolekcjonowania wspomnień i kształtowania tożsamości, a nie jej poszukiwania.

Członkini Pomorskiej Rady Kultury i Prezydium Metropolitalnej Komisji Kultury przy Obszarze Metropolitalnym Gdańsk Gdynia Sopot.

Katarzyna Kotarska
Menedżerka kultury, animatorka społeczności lokalnych, tutorka.

Jest koordynatorką konkursu grantowego Lato w teatrze w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Z tą instytucją współpracuje od 6 lat, m.in. także
w programie Teatroteka Szkolna (jako tutorka i autorka scenariuszy zajęć). W latach 2015-2021 dyrektorka Centrum Kultury Gminy Jabłonna, w którym udało się przeprowadzić wizerunkowo-programowo-społeczną rewolucję.

Ukończyła studia wyższe, ale więcej nauczyła się w działaniu i uczestnicząc w kilku dobrych programach rozwojowych. Jest dumna, że ukończyła XIII edycję Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz zrealizowała na wsi cztery autorskie edycje projektu teatralnego dla młodzieży w ramach programu Lato w teatrze.

Dotychczas współpracowała m.in. z Fundacją T.E.A.M. Teatrikon (koordynując Spotkania teatralne Zwierciadła w Lublinie i Rzeszowie), Narodowym Centrum Kultury (w programie Dom Kultury+), a także wieloma bibliotekami, domami kultury i organizacjami, realizując autorskie zajęcia i koordynując projekty z zakresu edukacji i kultury.

Lubi łączyć ze sobą ludzi i gdy dzieci przeżywają przygody. Z pasją i mężem-kucharzem gotuje, je i ma swoją stodołę, gdzie niedługo będzie was gościć.

Sławomir Księżniak
Kulturoznawca (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), muzyk, grafik-designer. Absolwent studiów podyplomowych z zakresów zarządzania (Polska Akademia Nauk, Warszawa). Dyrektor instytucji kultury w Janowcu n/Wisłą i Opolu Lubelskim. Prelegent i ekspert Forum Praktyków Partycypacji i NieKongresu Animatorów Kultury. Członek Forum Kraków. Laureat Nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego (2020), Nagrody Okolicznościowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020) i Nagrody Okolicznościowej Prezydenta Miasta Lublin (2016). Odznaczony Medalem 700-lecia Miasta Lublin (2017). Absolwent 13. edycji Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Szkoła Liderów.

Iwona Orłowska
Na stanowisku dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Krypnie od 11 lat.

Próbuje otworzyć oczy mieszkańców na to co piękne, swoje, własne, na wszystko co wokół JEST a czego nie zawsze dostrzegamy. Lubi pomagać innym rozwijać pasje, odkrywać talenty, wspierać i doceniać. W swojej małej gminie (niecałe 4 tys. mieszkańców) prowadzi ośrodek kultury, który jest oceniany jako centrum aktywności nie tylko kulturalnej ale i społecznej i okazuje się być inspiracją dla innych. Inicjatorka wielu akcji i wydarzeń kulturalnych, które na stałe wpisały się w życie gminy – np. Dni Krypna, Dzień Latawca, Wieczorki Patriotyczne, Wesołe Lato, wystawa monideł itp. Jedna z założycielek i aktywnych członków Koła Gospodyń Wiejskich w Krypnie Wielkim, członek Rady LGD Stowarzyszenia „N.A.R.E.W.”, aktualnie na etapie zakładania Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych Powiatu Monieckiego.

Na co dzień miłośniczka ogrodnictwa i rękodzieła – ze szczególnym uwielbieniem dla szydełka i haftu krzyżykowego.

Małgorzata Pawlata
Absolwentka XIII edycji Szkoły Liderów PAFW, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Skaratkach, radna Gminy Domaniewice, animator kultury i instruktor teatralny w Gminnym Ośrodku Kultury w Domaniewicach, ukończyła Kurs Instruktorów Teatralnych w Teatrze Ochoty w Warszawie, współtworzy i koordynuje projekty społeczno- kulturalne dla mieszkańców Gminy Domaniewice, miłośniczka kultury i tradycji Ziemi Łowickiej.

Justyna Wesołowska
Prezes Fundacji Artystycznej GA MON; projektantka i stylistka; propagatorka kultury lasowiackiej; absolwentka Krakowskich Szkół Artystycznych o profilu artystycznego projektowania ubioru; prekursorka projektów kolekcji modowych, zawierających elementy kultury ludowej, lasowiackiej. Kobieta wielu talentów, która doskonale radzi sobie łącząc materiały tak, aby powstały niebanalne stylizacje; inicjatorka wydarzenia „Nadwiślański Fashion Week”; członek Klastra Lasowiackiego – przedsięwzięcia, którego celem jest krzewienie kultury lasowiackiej. Justyna Wesołowska to marka sama w sobie, oddana swojej pracy dąży do założonego celu. Każde wyzwanie wzmacnia ją i powoduje, że jeszcze intensywniej pracuje na sukces. Jak magnes przyciąga do siebie ludzi z podobnymi zainteresowaniami, równie pracowitych i chcących działać, tworząc z nimi imponujące projekty.

Maja Winiarska-Czajkowska
Liderka wiejska. Zawodowo i społecznie lubię tworzyć nowe grupy i patrzeć jak zawiązują się relacje.Mieszkam na terenach z przeważającą liczbą ludności napływowej co daje duże pole do działania w sferze kultury. Z mieszkańcami skupiamy się wokół działań o charakterze integracyjnym. Razem wydaliśmy kalendarze ze zdjęciami z naszej wsi, zrobiliśmy konkurs kulinarny, gdzie rywalizowały ze sobą drużyny z poszczególnych ulic, zapraszamy mieszkańców do dzielenia się swoją pasją na naszej scenie na Paprociowej Polanie. Wspólnie wyjeżdżaliśmy też na przedstawienia teatralne do Warszawy ale również zapraszaliśmy teatr dla najmłodszych na występy plenerowe u nas. Teraz, gdy mamy już naszą długo wyczekiwaną świetlicę skupiamy się na regularnych zajęciach z rękodzieła, fotografii, modelarstwa, śpiewu, akrobatyki i wielu innych.

Kinga Wiśniewska
Społeczniczka, Prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Możliwych RzeczJasna w Ostródzie i od niedawna wiceprezeska Kongresu Ruchów Miejskich. Absolwentka XIII edycji Programu Liderzy PAFW. Z wykształcenia prawniczka, z zamiłowania specjalistka do spraw nowych technologii i komunikacji. Współzałożycielka Telewizji RzeczJasna, która od 2016 roku prowadzi i rozwija własną internetową telewizję społeczną. Telewizja RzeczJasna zrealizowała już blisko 700 materiałów wideo oraz świadczy usługi produkcji wideo i realizacji live na rzecz innych organizacji społecznych. RzeczJasna za wykorzystujesz w swojej organizacji nowych technologii w obszarze innowacji społecznych w 2018 roku otrzymała Nagrodę Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Sektor 3.0.

Kameralne rozmowy o kulturze w Sandomierzu

 

 

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Partner medialny

PARTNER I WSPÓŁORGANIZATOR SANDOMIERSKICH WIANKÓW FLISACKICH 2023