Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Sandomierskie Centrum Kultury

Ferie zimowe z komiksem - relacja z przebiegu warsztatów

Utworzono dnia 19.01.2021

Tegoroczna edycja Zimy w mieście w Sandomierzu, ze względu na epidemię koronawirusa przybrała zupełnie inny charakter. Sandomierskie Centrum Kultury przygotowało ofertę zajęć w formie online dla stałych uczestników oraz warsztaty komiksowe dla wszystkich zainteresowanych.

W pierwszym tygodniu ferii zimowych, w dniach od 4 stycznia do 10 stycznia 2021 r. odbyły się bezpłatne warsztaty komiksowe w formie online pn. „Ferie zimowe z komiksem”.

Na portalu społecznościowym Facebook Sandomierskie Centrum Kultury we współpracy z instruktorem prowadzącym Szymonem Telukiem – rysownikiem, karykaturzystą, malarzem i autorem komiksów - zaproponowało bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży powyżej 8 roku życia.

Aby zostać uczestnikiem warsztatów, wystarczyło dołączyć do specjalnie utworzonej grupy pn. „Ferie zimowe z komiksem”. Ostatecznie grupa liczyła 58 osób, a najmłodsi uczestnicy nie posiadający konta na portalu społecznościowym Facebook, mogli skorzystać z profilu rodziców bądź opiekunów.

W dniach 4 stycznia oraz 7 stycznia o godz. 11.00 miała miejsce premiera dwóch spotkań z instruktorem w formie video, zatytułowanych kolejno:

- I warsztat: Jak narysować „wszystko” – warsztat o podstawach rysunku, podczas którego instruktor przedstawił kilka prostych sposobów na jego wykonanie - zakończony ćwiczeniem do wykonania o sposobach przedstawienia postaci w przestrzeni.

- II warsztat: Jak stworzyć krótki komiks – warsztat bardziej wyspecjalizowany, o tym jak stworzyć krótką historię komiksową, jakie są najczęściej stosowane rodzaje dymków oraz kiedy ich używać - zakończony ćwiczeniem do wykonania czyli stworzeniem krótkiego paska komiksowego.

Uczestnicy na wykonanie zadań mieli dwa dni, a do ich wykonania wystarczyła kartka papieru, ołówek, cienkopis i marker. Po upływie tego czasu instruktor w specjalnym nagraniu szczegółowo omówił każdą z prac, udzielając przy tym fachowych praktycznych porad młodym rysownikom.

Publikacja wykonanych prac na specjalnie dedykowanej do tego grupie, zapewniła instruktorowi swobodny do nich dostęp, jak również umożliwiła uczestnikom obserwację tego co i w jakiś sposób robią inni.

Ostatecznie na grupie rodzice opublikowali prace 8 uczestników, łącznie nadsyłając 13 zdjęć rysunków wykonanych przez ich pociechy.

Warsztaty dobiegły końca, natomiast zainteresowani, którzy są już członkami grupy bądź chcą dopiero do niej dołączyć, mogą to zrobić w każdej chwili wystarczy odnaleźć grupę „Ferie zimowe z komiksem” na portalu społecznościowym Facebook, aby nadal móc skorzystać z warsztatów i w domowym zaciszu spróbować sprostać rysunkowym wyzwaniom.

W imieniu Sandomierskiego Centrum Kultury, dziękujemy instruktorowi Szymonowi Telukowi za niezwykle ciekawe warsztaty i fachowe porady dla młodych adeptów sztuki komiksowej. Członkom grupy, a więc uczestnikom warsztatów i ich rodzicom za aktywność, sprostanie postawionym zadaniom, publikację rysunków i wspólną zabawę.

Jest nam niezwykle miło, że udział w zajęciach sprawił tyle radości młodym rysownikom i ich rodzicom, czego dowody znajdujemy w komentarzach oraz pozytywnych opiniach w grupie. Cieszymy się, że był to dla Was twórczy, spędzony w sposób kreatywny wspólny czas.

Mamy nadzieję, iż w bezpiecznej przyszłości będziemy mieli możliwość spotkania z instruktorem podczas zajęć stacjonarnych w Sandomierzu.

Ferie zimowe z komiksem 2021

Utworzono dnia 19.01.2021, 12:45

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny