Aktualności< Powrót

Relacja: wernisaż wystawy pt. „Harcerstwo Sandomierskie w czarno-białej fotografii w latach 1912-1992”

Relacje

Szanowni Państwo,

22 lutego 2025r. w sandomierskim Ratuszu odbył się wernisaż kolejnej wystawy związanej z Archiwum Fotografii Sandomierza pt. „Harcerstwo Sandomierskie w czarno-białej fotografii w latach 1912-1992”. Sukcesem tej wystawy jest zebranie około 3 tys. zdjęć dotyczących sandomierskiego harcerstwa, na wystawie pokazanych jest około 900 zdjęć.

Wernisaż został poprzedzony wartościowym spotkaniem społeczności harcerskiej braci w Ratuszu, podczas którego mogliśmy wysłuchać wystąpień poświęconych historii hufca ZHP w Sandomierzu i jego wybitnym działaczom.

Otwarcie wystawy zaszczyciły swoją obecnością władze harcerstwa: Jolanta Ziarko, komendantka Hufca ZHP Sandomierz, a także przedstawiciele Komendy Chorągwi Kieleckiej. Licznie obecni byli sandomierscy instruktorzy, harcerze i zuchy. Niezmiernie miło było spotkać najstarszą instruktorkę Hufca Sandomierz – harcmistrz Annę Michalską oraz byłego komendanta Hufca – harcmistrza Jana Orawca.

Podkreślić należy zaangażowanie druha Witolda Targowskiego, który przez kilka miesięcy współpracował z pomysłodawcą i autorem wystawy, Piotrem Kusalem – serdecznie dziękujemy!

Dziękujemy także druhnom Urszuli Chabel i Ewie Miękina za nieocenioną pomoc w aranżowaniu wystawy.

Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy zgodzili się udostępnić swoje zbiory fotograficzne do wystawy.

 

 


O WYSTAWIE:

Wystawa rozpoczyna się planszą-kalendarium harcerstwa, na której pokazano znane i zasłużone dla harcerstwa osoby. Wspominamy druhny i druhów: Bełcikowską. Hadama, Kołczykiewiczówną, Kozikowskiego, Kolasową, druha Wolskiego, Sobieraja i Orawca.

Na kolejnych tablicach zamieszczono fotografie z różnych okresów i różnymi wydarzeniami harcerstwa, począwszy od skautingu, poprzez przedwojenne harcerstwo, Szare Szeregi, okres powojenny, sandomierskie drużyny, obozy, rajdy i biwaki.

Archiwa pozyskane z harcerskich kronik i prywatnych zbiorów pokazują, jak toczyło się harcerskie życie: ukazują codzienność drużyny, wyjazdy na obozy w Przebrnie, Rybnicy i Podzamcze, rajdy świętokrzyskie czy rajd Porytowe Wzgórze.

W gablotach wyeksponowane są harcerskie kroniki, elementy symboliki a w sali wystawowej można zobaczyć harcerskie sztandary i mundury.

Zbiory pozwolą odwiedzającym wystawę powrócić do wspomnień z tamtych lat. Wielu harcerzy odwiedzających wystawę ma dużą szanse na odnalezienie wśród zdjęć siebie, swoich bliskich i harcerskich przyjaciół.

Przy multimedialnych stanowiskach w Ratuszu mamy możliwość przeglądania zbiorów harcerskich fotografii, można je również oglądać na stronie www: www.archiwumfotografiisandomierza.pl , do czego gorąco zachęcamy. Na stronie Archiwum znajduje się wiele cennych zbiorów, dokumentujących życie mieszkańców Sandomierza czy zmiany w wyglądzie miasta na przestrzeni lat.

powrót do góry