Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Sandomierskie Centrum Kultury

Wernisaż wystawy twórczości Jana Puka

Utworzono dnia 05.07.2022

Sandomierskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy twórczości Jana Puka, który odbędzie się w dniu 9 lipca o godz. 17.00 w Sali Ekspozycyjnej Ratusza - parter, Rynek 1 w Sandomierzu.
 
Mamy przyjemność poinformować, iż patronat honorowy nad wydarzeniem objął Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Jan Puk (ur. w 1940 roku Woli Rusinowskiej) - emerytowany kolejarz, z zamiłowania rzeźbiarz ludowy, poeta, gawędziarz, kolekcjoner starych książek i fotografii, propagator kultury lasowiackiej, z której się wywodzi. Od ponad 60 lat do chwili obecnej mieszka w Trześni i to właśnie tam tworzy swoje wyjątkowe zabawki, które rzeźbi w drewnie lipowym i osikowym. Wiele z jego zabawek posiada specjalne mechanizmy, które wprawiają je w ruch.

Prace rzeźbiarskie Jana Puka koncentrują się wokół tematyki sakralnej i świeckiej. Oprócz tego artysta jest także twórcą różnorodnych instrumentów muzycznych takich jak terkotki, grzechotki, bączki oraz gwizdki.

Jan Puk jest laureatem wielu odznaczeń Państwowych i nagród, w tym nagrody im. Oskara Kolberga w 2022 r. w kategorii „Twórczość plastyczna, zdobnictwo, rękodzieło i rzemiosło ludowe, folklor muzyczno-taneczny”. Jego prace stanowią elementy wielu kolekcji muzealnych, m.in. Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. W swoim dorobku posiada kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w muzeach domach kultury i szkołach. Historia i działalność twórcza artysty są tematem wielu prac licencjackich i magisterskich.

O swojej pasji do drewna Jan Puk mówi:

„Od początku świata drewno człowiekowi służyło,

ja go pokochałem. Ze mną będzie żyło,

będę z niego robił piękne dzieła,

aby sztuka ludowa nigdy nie zginęła”

Cytat pochodzi z artykułu autorstwa Dominika Płazy. Źródło: https://www.nagrodakolberg.pl/laureaci-jan_puk.
 

Wernisaż wystawy twórczości Jana Puka