Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Sandomierskie Centrum Kultury

NURSES ON THE FRONT LINE – wernisaż wystawy fotografii reportażowej autorstwa Andrzeja Trawińskiego

Utworzono dnia 28.09.2021

Sandomierskie Centrum Kultury zaprasza na wystawę fotografii reportażowej autorstwa Andrzeja Trawińskiego pt. „NURSES ON THE FRONT LINE”, nagrodzonej wyróżnieniem przez międzynarodowe środowisko fotograficzne - International Photography Awards™ w 2021 roku.

Wernisaż odbędzie się 8 października 2021 r. o godz. 18:00 w Sali ekspozycyjnej sandomierskiego Ratusza (parter).

Wstęp wolny!

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 8 października do 30 listopada 2021 r.

***

Andrzej Trawiński – urodzony w 1987 roku, fotograf reportażysta, dokumentalista z medycznym wykształceniem. Nagrodzony wyróżnieniem przez International Photography Awards™ 2021. Fotografuje od wczesnej młodości – portret, polski jazz oraz szeroko rozumianą scenę muzyki współczesnej. Obecnie zaangażowany w wieloletnie cykle reportaży fotograficznych. W pracy łączy zamiłowanie do cyfrowych aparatów Leica i klasycznych analogowych konstrukcji średniego formatu. Uczestnik i współorganizator festiwali związanych z fotografią. O sobie mówi: "Jestem fotografikiem poszukującym społecznego kontekstu. To co trwałe w ludzkiej historii jest zawsze wynikiem pracy w grupie. Współdziałanie pomaga nieustannie przekraczać ciasne przyzwyczajenia - pozwala spojrzeć szerzej i głębiej".

NURSES ON THE FRONT LINE. The role of women in fighting the pandemia – przejmujący reportaż powstał w czasie ponad półrocznej codziennej obserwacji pracy pielęgniarek na Oddziale Intensywnej Terapii COVID-19 Wojewódzkiego Szpitala w Tarnobrzegu. Realizowany przez autora w ekstremalnych warunkach ścisłych środków ochronnych na średnioformatowych negatywach Kodak Vision 3, Kodak Portra oraz Ilford XP2 podlegających wraz aparatami wahadłowym cyklom kwarantanny. Reportaż jest surowym archiwistycznym zapisem bohaterskiej walki trzech pokoleń żeńskiego personelu medycznego o życie pacjentów z najbliższego sąsiedztwa. Nadzwyczajna wartość artystyczna i naukowa zdjęć została nagrodzona wyróżnieniem przez międzynarodowe środowisko fotograficzne - International Photography Awards™ w 2021 roku.

Prezentowana wystawa jest częścią cyklu wybraną przez autora do przestrzeni sali wystawowej sandomierskiego ratusza. Całość reportażu zostanie opublikowana w albumowym wydawnictwie książkowym.

Fotografie: Andrzej Trawiński
Opieka organizacyjna: Beata Mojduszka (Sandomierskie Centrum Kultury)
Kurator wystawy: Jacek Lubera ((LĄD Wytwórnia Filmowa)
Aranżacja przestrzeni: Michał Mazurkiewicz (Leica 6x7 Gallery Warszawa)
Laboratorium powiększeń: DigitalAlbum.pl Mielec (Fuji Professional)
Patronat honorowy: Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu

NURSES ON THE FRONT LINE – wernisaż wystawy fotografii reportażowej autorstwa Andrzeja Trawińskiego