Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Sandomierskie Centrum Kultury

Noc Muzeów 2022

Utworzono dnia 11.05.2022

Sandomierskie Centrum Kultury po raz kolejny włącza się w tę niesamowitą akcję, gdzie kultura i historia są dla Was na wyciągnięcie ręki! Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa do skorzystania z oferty SCK, a także innych instytucji, które w tym roku oferują bezpłatne (lub za symboliczną opłatą) wejście i zwiedzanie atrakcji Sandomierza w ramach Nocy Muzeów 2022. Na zwiedzanie zapraszamy w sobotę, 14 maja 2022 r. od godz. 19:00 do 23:00.

Dodatkowo przygotowaliśmy kilka niespodzianek, m.in. wystawę mobilną pt. "Legenda o św. Wojciechu i drzwiach gnieźnieńskich" (od 13. maja w Sali Ekspozycyjnej Ratusza) oraz bezpłatne mapki z propozycją spaceru-trasy zwiedzania WSZYSTKICH instytucji, które biorą udział w Nocy Muzeów 2022. Z drugiej strony mapki jest wygospodarowane miejsce na pamiątkowe pieczątki, które będą dostępne w poszczególnych miejscach - zapytajcie o nie przy okazji wizyty w danym punkcie. Pojawią się także tajemniczy Goście Specjalni, wypatrujcie ich po godz. 19:00 w obrębie ul. Opatowskiej i przy kamienicy Oleśnickich!

Zachęcamy do spędzenia Nocy Muzeów 2022 z Sandomierskim Centrum Kultury!

Proszę pamiętać, że nie wszystkie nasze obiekty są stricte muzeami, lecz po prostu zabytkami historycznymi - stąd symboliczna opłata w wysokości 2,00zł za wejście (do Bramy Opatowskiej i Podziemnej Trasy Turystycznej).

***

We współpracy z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie do Sandomierza przyjechała wystawa „Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich”. Formuła tej wystawy jest nadzwyczajna i wyróżnia się na tle innych, bowiem jest to wystawa mobilna – to znaczy nie składa się ona z zabytków stojących niewzruszenie na postumencie, a z mobilnych ekspozytorów, które można prezentować w "nie-muzealnych" przestrzeniach. Interesującym i atrakcyjnym jej elementem jest animacja z elementami LIVE Action. Wystawa była już prezentowana w kilkudziesięciu miejscach w całym kraju, gościła także poza granicami naszego kraju.

Kanwą dla tej legendy jest historia życia św. Wojciecha, średniowiecznego biskupa, misjonarza-męczennika, świętego Kościoła katolickiego, patrona Polski, Czech i Węgier. Punktem wyjścia jest misyjna wyprawa św. Wojciecha oraz drzwi katedry gnieźnieńskiej – co ich łączy? Jakie są przyczyny śmierci św. Wojciecha? Co by się stało, gdyby podjął inną decyzję – czy jego losy potoczyłyby się inaczej?

Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do Sali Ekspozycyjnej Ratusza już w ten piątek, 13 maja, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie wystawy. „Legendę o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich” będzie można zwiedzać do 12.07.2022r.

Noc Muzeów 2022

Mapka na Noc Muzeów 2022

Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich